Mieszkasz z dala od miasta i szukasz pomysłu na biznes? Pomyśl o agroturystyce!

agroturystyka

Czy należysz do osób, którym rynek pracy nie może zaoferować satysfakcjonującego i dobrze płatnego zajęcia? A może zwyczajnie kochasz naturę i swoją pasją chciałbyś zarażać innych? Jeśli tak, koniecznie dowiedz się więcej na ten temat!

Dlaczego agroturystyka to dobry pomysł?

Regiony w Polsce, będące uznawane za najbardziej atrakcyjne turystycznie są jednocześnie obszarami, na których panuje duże bezrobocie. Można tę tendencję zauważyć, np. analizując podlaski rynek pracy. Mieszkańcy tego regionu, zwłaszcza ci, którzy posiadają domek na wsi, mogą się zastanowić nad założeniem własnego biznesu, a mianowicie agroturystyki.  Pozwoli to zapewnić stabilne zarobki bez względu na porę roku czy inne nieprzewidziane wydarzenia. Pokazała to pandemia Covid-19, w której prywatne kwatery w ustronnych miejscach jeszcze zyskały na popularności.

Aby rozpocząć działania w tym kierunku, wystarczy posiadać gospodarstwo turystyczne znajdujące się w regionie uznawanym za atrakcyjny. Jeśli mamy już te podstawy, dalszy rozwój w kierunku agroturystyki nie wymaga dużych nakładów finansowych.

Dla tych, którzy potrzebowaliby większe wsparcie finansowe, z pomocą mogą przyjść unijne środki przeznaczone na promocję turystyki w Polsce. Kwota, na jaką możemy liczyć, jest zależna od tego, czy zaczynamy od początku, np. posiadając wyłącznie działkę budowlaną czy wystarczy adaptacja terenu i budynków, które już posiadamy.

Kto może założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Na te pytanie częściowo odpowiedzieliśmy już powyżej, ale rozwińmy nieco ten temat z punktu widzenia prawnego. Gospodarstwo agroturystyczne może założyć rolnik, oferujący w swoim gospodarstwie pięć pokoi na wynajem. W takim wypadku ścieżka urzędowa jest znacznie krótsza i osoba taka nie musi zakładać firmy. Natomiast osoba fizyczna nie będąca rolnikiem, powinna założyć swoją działalność gospodarczą.

W każdej z tych sytuacji należy zgłosić agroturystykę do urzędu gminy i wpisać ją do ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie. To tyle, jeśli chodzi o formalności i możliwości dofinansowania. Co jednak powiedzieć o cechach osoby, która się zdecyduje na tego rodzaju biznes? Na pewno powinna być ona zdeterminowana, pracowita, otwarta na innych i pomysłowa.

Sprawdźmy teraz, co zrobić, by urlopem na wsi przyciągnąć jak najwięcej turystów.

Jak przyciągnąć turystów na wieś?

Mieszkańcy prowincji są przekonani o tym, jak wartościowe jest przebywanie w miejscu, gdzie czas płynie wolniej, jedzenie i powietrze są zdrowe, a do codziennych zajęć należy np. opieka nad zwierzętami. Ale co zrobić, by przekonać do takiego wypoczynku mieszkańców miast?

Na etapie reklamowania i promocji biznesu koniecznie musimy podkreślić mocne strony naszego gospodarstwa. Mogą do nich należeć następujące atuty:

  • Bliskie spotkanie z naturą umożliwiają pełną regenerację właściwie o każdej porze roku;
  • W gospodarstwie agroturystycznym możemy w czynny, ale spokojny sposób korzystać z tego, co najlepsze w regionie m.in. domowej kuchni opartej na składnikach rosnących w pobliżu;
  • Relaks ułatwia niezmącona cisza, śpiew ptaków i widoki, które będą oczywiście zależeć od tego, gdzie gospodarstwo agroturystyczne się mieści;
  • Urlop w takim miejscu nie musi być długi – wystarczą jeden lub dwa dni, żeby zresetować umysł i odprężyć ciało;
  • To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które mogą brać udział w pieczeniu chleba czy karmieniu i oporządzaniu zwierząt oraz zrywaniu owoców. Dla nich będzie to wspaniała przygoda!
  • Wieczory przy ognisku lub kominku, być może przy dźwięku gitary lub płyt odtwarzanych na gramofonie to powrót do lat młodości i możliwość zdobycia kolejnych, ważnych dla nas wspomnień.

Ciekawe pomysły na agroturystykę

Pomysłów na stworzenie niezapomnianej atmosfery i atrakcji oraz rad, by biznes dobrze prosperował, jest znacznie więcej. Można by o nich napisać właściwie całą książkę, a nie jeden pojedynczy artykuł. Jednak tutaj chcielibyśmy podać jeszcze kilka inspiracji, które można by rozważyć, zakładając agroturystykę na prowincji.

Okazuje się, że turystów można przyciągnąć do siebie na wiele nietypowych sposobów. Zaliczają się do nich:

  • turystyka w tempie slow, czyli docenienie uroku rzeczy, smaków i miejsc, które dotąd mogły nie wydawać się atrakcyjne;
  • obiekt przeznaczony wyłącznie dla osób dorosłych, które nie chcą w trakcie wypoczynku słuchać gwaru dzieci;
  • bogaty program dodatkowy, tj.warsztaty jogi, rękodzieła, kurs zielarski lub gotowania bądź inne tematyczne wydarzenia;
  • glamping, czyli noclegi w komfortowo, a nawet luksusowo urządzonych namiotach.

Na cokolwiek się zdecydujemy, wkładając serce i siły w zapewnienie gościom wartościowego odpoczynku, możemy być pewni, że taka inwestycja zwróci się w niedługim czasie. Ten pomysł na biznes powinny rozważyć szczególnie osoby, które mieszkają na terenach zielonych, ale zagrożonych większym bezrobociem.