Ciekawostki o koniach – kilka informacji, którymi zaszokujesz towarzystwo, partnera i dzieci

Ciekawostki o koniach

Konie to niezwykłe zwierzęta, szlachetne, piękne i bardzo mądre. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wieloma aspektami zaskoczyć nas mogą konie. Warto zatem poznać ciekawostki na ich temat.

Największe ciekawostki o koniach i jeździectwie

Nierzadko ciekawostki o koniach są bardzo zaskakujące. Mało kto wie, że konie potrafią pływać. Co prawda zwierzęta te nie są naturalnymi pływakami, jednak są w stanie utrzymywać się na wodzie. Umiejętności te wykorzystują zwłaszcza w sytuacji ucieczki przed niebezpieczeństwem. Niektóre konie są także specjalnie szkolone po to, aby dobrze radziły sobie w wodzie. Zaskakujące ciekawostki o koniach dla dzieci pozwalają najmłodszym odkrywać świat zwierząt, poznając nowe jego aspekty. Okazuje się, że konie są w stanie rozpoznawać ludzi po ich głosie. Oznacza to, że zwierzęta te precyzyjnie zapamiętują dźwięki, dzięki czemu mogą odróżniać głosy swoich właścicieli czy opiekunów od osób obcych. Dodatkowo konie rozpoznają także emocje ludzi. Przez to wyczuwają, kiedy człowiek jest zdenerwowany lub zaniepokojony. W jaki sposób konie reagują na stres człowieka? Na przykład przytulając się do niego. Konie to także bardzo inteligentne zwierzęta, które są w stanie uczyć się nowych zachowań. Potrafią zapamiętywać nawet skomplikowane polecenia oraz wykonywać je w określonych sytuacjach, dzięki czemu są to doskonali towarzysze człowieka podczas pracy, ale także zabawy czy rekreacji.

Niezwykłe fakty o koniach

Niektóre fakty o konie są zupełnie nieznane. Mało kto wie, że konie mogą ruszać tylko jednym uchem w danej chwili. Oznacza to, że na przykład podczas wykonywania poleceń lub słuchania ucho konie skierowane jest ku opiekunowi, natomiast drugie skierowane jest w stronę otoczenia. W ten sposób koń jest w stanie jednocześnie słuchać trenera oraz reagować na bodźce pochodzące z otoczenia. Konie posiadają także niezwykle silny węch. Końskie nosy są nawet 100 razy bardziej czułe na zapachy aniżeli nosy ludzi. Dzięki czemu konie mogą wyczuwać zapach nawet z odległości kilku kilometrów. Kolejne ciekawe informacje o koniach to bardzo silne mięśnie oraz umiejętność wydawania przeróżnych dźwięków. Dzięki solidnemu umięśnieniu ciała koni mogą uzyskiwać bardzo wysoką prędkość w czasie biegu, sięgającą nawet do 65 km na godzinę. Konie to zwierzęta nie tylko silne, lecz również zwinne, są umożliwia im pokonywanie przeszkód takich jak mosty, bariery czy fosy w zależności od sytuacji konie są w stanie wydobyć z siebie różnorodne dźwięki. W ten sposób przekazują do otoczenia swoje emocje oraz wyrażają swoje oczekiwania.

Najbardziej intrygujące ciekawostki o koniach i jeździectwie

Jak się okazuje  ciekawostki o koniach fryzjerskich mogą zainteresować każdego! Osoby, które nie są związane z końmi, najczęściej nie wiedzą, czym różni się odcień kruczy od odcienia wroniego. Okazuje się, że odcień kruczy jest z połyskiem, natomiast odcień wroni nie posiada połysku. Konie starające się o uzyskanie licencji hodowlanej muszą posiadać odcień kruczy. Rzadko znaną ciekawostką jest także fakt, że konie są posiadaczami długich rzęs. Rzęsy te mają za zadanie ochraniać oczy przed pyłem oraz zanieczyszczeniami z zewnątrz. Okazuje się jednak, że rzęsy pomagają także koniom wykrywać niebezpieczeństwa oraz szybko na nie reagować. Warto zatem poznawać konie. Informacje dla dzieci na temat tych zwierząt można czerpać między innymi od zawodowych hodowców. Wiele zwierząt wykorzystywanych jest do hipoterapii ze względu na wysoką inteligencję oraz doskonałą chęć współpracy z ludźmi. Konie wykorzystywane są między innymi w przypadku rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami. Wymienione cechy tychże zwierząt powodują, że przez ostatnie lata konie fryzjerskie są hodowane coraz częściej. Ze względu na dużą masę ciała konie posiadają aż około 35 l krwi. Natomiast mózg konia waży mniej więcej 0,6 kg, co odpowiada  połowie wagi mózgu człowieka. Duża objętość mózgu pozwala koniom zapamiętywać wiele rzeczy z ich otoczenia, uczyć się nowych zachowań, komend, a także rozpoznawać wiele osób.