Jak motywować dziecko do nauki?

jak motywować dziecko do nauki?

Współcześnie coraz więcej uczniów boryka się z trudnością znalezienia motywacji do nauki. Młodzież nie chce się uczyć, nie widzi sensu w nauce, a przez łatwy dostęp do internetu oraz nowych technologii, uczniowie są rozkojarzeni i ciężko im w pełni skoncentrować się na danym zagadnieniu. Nauka zdalna, która przez pandemię koronawirusa była powszechna w szkołach na całym świecie, również pogłębiła zjawisko braku motywacji do nauki wśród uczniów. Niestety ten problem dotyka także rodziców, którzy chcąc jak najlepiej dla swoich pociech, starają się zachęcić je do nauki. Pytanie brzmi: jak motywować dziecko do nauki?

Rozmowa o przyszłości

To, czego dzieci w dzisiejszych czasach najbardziej potrzebują od rodziców, to niewątpliwie szczera rozmowa. Młodzież nie patrzy na konsekwencje swoich wyborów, które wynikną dopiero w odległej przyszłości. Zamiast tego żyją tu i teraz, dlatego tak ważne jest od czasu do czasu uświadomić swoje dziecko jakie cele chce w życiu osiągnąć, jakie są jego preferencje zawodowe, bądź ile chciałby zarabiać. Wyznaczenie konkretnego planu sprawia, że dziecko będzie wiedziało dlaczego warto się uczyć. Bezpośrednio po takiej rozmowie, będzie pozytywnie napędzone do działania oraz poczuje, że rodzice traktują go w dojrzały sposób.

Wspólna nauka

Wielu rodziców zastanawia się, jak zakorzenić dobre nawyki i systematyczność u swojego dziecka w nauce. Wspaniałym pomysłem jest poświęcenie wolnego czasu i podjęcia próby wspólnej nauki. Oczywiście  wiadomym jest, że rodzice nie mają czasu, żeby zawsze uczyć się ze swoimi dziećmi, jednak warto przeprowadzić pewien eksperyment, w którym przez tydzień, o tej samej porze, godzinę dziennie przysiądziemy do nauki wraz z naszym dzieckiem. Oto, jakie efekty powinniśmy otrzymać:

  • bliższa relacja między rodzicem a dzieckiem
  • nauczenie się systematyczności przez dziecko
  • dziecko zauważy, że zagadnienia ze szkoły są dla niego osiągalne, więc w przyszłości łatwiej mu będzie zabrać się za naukę
  • przypomnienie sobie materiału szkolnego przez rodziców 🙂

Nagrody

Jeżeli dziecko zacznie się już uczyć i rodzic zobaczy, że widzi poprawę w jego wynikach w nauce, warto od czasu do czasu kupić mu prezent lub zabrać go do jakiejś kawiarni, żeby pokazać mu, że jest się z niego dumnym, a jego praca nie idzie na marne.

Dzięki tym trzem sposobom gwarantuję, że Wasze dziecko odnajdzie w sobie zapał do nauki i już nigdy nie poskarży się na brak motywacji, a jeżeli ktoś w przyszłości zada Wam pytanie: jak motywować dziecko do nauki?, wy będziecie znali na nie odpowiedź i chętnie udzielicie pomocy.