Czym charakteryzuje się nimfomania, na co zwrócić uwagę podczas jej diagnozowania i jaki jest jej przebieg?
Nimfomania, która występuje również pod nazwą hiperseksualność to zaburzenie, które charakteryzuje się nadmiernym popędem seksualnym. Oczywiście, samo pragnienie seksualne nie jest czymś złym, karygodnym dlatego też wiele osób zastanawia się, czy ma jedynie duży temperament czy też cierpi na to zaburzenie, granica jest tutaj bardzo cienka.
Jakie są przyczyny nimfomanii?
Nimfomanię jako chorobę można zdiagnozować, wtedy gdy osoba nią dotknięta, czuje duży dyskomfort, kiedy chęć seksu, zbliżeń sprawia, że myśli takiej osoby, kobiety bądź też mężczyzny, ukierunkowane są jedynie a przynajmniej w lwiej części w stronę pobudzenia seksualnego i odreagowania. Wśród przyczyn dolegliwości nimfomanii, należy wymienić:
- samotność oraz poczucie bezradności, jedynie podczas stosunku, nimfoman czuje się bezpiecznie, ponadto atrakcyjnie;
- choroby, często osoby dotknięte padaczką czują mocniej potrzebę uprawiania seksu;
- zaburzenia osobowości, zwłaszcza borderline, duże znaczenie ma też osobowość danej osoby oraz traumy, które zostały wyniesione z dzieciństwa;
- zażywane leki, seksuolodzy podkreślają, że pacjenci, którzy zażywają leki psychotropowe mają często obsesję na temat seksu;
Przyczyn, które prowadzą do nimfomanii jest bardzo wiele, często również osoby, które boją się wejść w dojrzałe związki bądź też te, które z racji niskiej wartości, braku wiary w to, że mogą ułożyć sobie zdrowy związek, fantazjują nadmiernie o seksie, myśli te zaś często kierują ich do obsesji, którą jest nimfomania.
Jakie są objawy nimfomanii?
Nimfomania to uzależnienie behawioralne, które przypomina alkoholizm, bądź też hazard. Podobnie jak alkoholik bądź hazardzista, osoba dotknięta nimfomanią traci kontrolę nad własnym życiem, zatraca się w seksie. Co ważne, nimfoman nie myśli jedynie o spełnieniu z partnerem bądź z partnerką, bardzo absorbuje jego uwagę także cyberseks, pornografia staje się dla niego czymś najzupełniej normalnym.
Jak poradzić sobie z problemem nimfomanii?
Osoba dotknięta nimfomanią musi uświadomić sobie, że ma problem, który chce rozwiązać. W chwili, kiedy dojrzeje do tego, by pozbyć się uzależnienia, które kładzie cień na całym życiu, rujnuje je, taka osoba musi udać się do lekarza specjalisty, terapeuty, który specjalizuje się w terapii psychodynamicznej bądź też poznawczo-behawioralnej. Tylko przepracowanie problemu może sprawić, że dana osoba zacznie zdrowieć, pokonywać destrukcyjny nałóg.