Z której strony bolą płuca i jak ten ból rozpoznać?

płuca - z której strony bolą

Nasz organizm jest złożony z tysiąca organów i elementów, których symbiotyczne działanie, przekłada się na nasze dobre samopoczucie i sprawne funkcjonowanie. Jednak często zdarza się, że niektóre elementy okazują się wadliwe i nie działają w taki sposób, jak powinny. Najczęściej pojawiają się problemy związane z układem oddechowym, a w szczególności z naszymi płucami. Jednak z której strony bolą płuca i jak rozpoznać ten ból?

Gdzie znajdują się płuca?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie: z której strony bolą płuca?, warto dowiedzieć się, gdzie one się w ogóle znajdują. Otóż płuca zajmują honorowe miejsce w środku naszej klatki piersiowej. Co więcej płuca odgrywają jedną z najważniejszych ról w naszym organizmie, gdyż to właśnie w nich zachodzi wymiana gazowa. Płuca odpowiadają za pobieranie tlenu, a także doprowadzenie go do krwi, która następnie rozprowadza tlen po wszystkich komórkach naszego organizmu. Nic więc dziwnego, że najmniejsze dolegliwości bólowe w okolicy płuc zwykle wzbudzają w nas olbrzymi niepokój, a także i niepewność. Okazuje się, że z racji ulokowania płuc- na środku klatki piersiowej- ciężko jest ból dokładnie zlokalizować. Wobec tego z której strony bolą płuca?

Po której stronie bolą płuca?

Odpowiedź na pytanie: z której strony bolą płuca?, nie może być jednoznaczna. Najczęściej jednak dochodzi do zapalenia opłucnej, a to z kolei objawia się silnym bólem w plecach, dokładnie na wysokości łopatek. Ból ten nie jest trudny do rozpoznania. Zwykle nasila się on przy zaczerpnięciu głębszego oddechu. Niemniej jednak ból płuc może promieniować do:

  • mostka – wówczas mamy wrażenie, że boli nas cała klatka piersiowa
  • żeber – wówczas ból nasila się w momencie oddychania

Ból płuc z pewnością jest jednym z większych powodów do niepokoju. Może on bowiem oznaczać nie tylko standardowe zapalenie, ale także o wiele poważniejsze choroby. W ten sposób rozwija się chociażby nowotwór płuc lub obustronne zapalenie zarówno płuc jak i oskrzeli. Taką dolegliwość trzeba więc niezwłocznie skonsultować z lekarzem.