Swędzenie skóry głowy – domowe sposoby

swędzenie skóry głowy

Domowe sposoby na swędzenie skóry głowy zwykle bywają wystarczające, a co ważne w razie potrzeby można je stosować równocześnie razem z przyjmowaniem leków na tego typu schorzenia.

Ocet jabłkowy na swędzenie skóry głowy

Jednym z domowych sposobów na uporczywe swędzenie skóry głowy jest ocet. Przywraca on naturalne pH, dodatkowo wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne, oraz antybakteryjne. Kiedy świąd dotyka jedynie małe partie skóry, najlepiej jest stosować ocet w formie okładów. Do przygotowania mikstury, potrzebna jest szklanka letniej wody, oraz łyżka stołowa octu. Po wymieszaniu składników, należy nasączyć wacik kosmetyczny, lub jałową gazę i przemywać swędzące partie głowy. Kiedy swędzi cała głowa, najlepiej skorzystać z kąpieli z octem. Do wanny wlej szklankę, lub dwie octu i zanurz głowę w cieczy. Kilkanaście minut powinno wystarczyć, aby ocet zniwelował swędzenie głowy. Nie korzystaj z kąpieli dłużej niż 30 minut, ponieważ w ten sposób łatwo wysuszyć głowę i wzmóc świąd. Ocet jabłkowy można stosować jako wcierkę we włosy, którą należy stosować po umyciu włosów. Delikatnie opuszkami palców należy wmasować ocet, pozostawić na 10 minut, a na sam koniec porządnie spłuka

Zioła na swędzenie skóry

Wśród metod domowych na pozbycie się świądu zaliczyć można zioła. Babka lancetowata cieszy się dużym uznaniem na tego typu problemy. Te znane ziele od wieków słynie z dobroczynnego działania na skórę, gojenie, czy podrażnienie. Jeśli chcesz pozbyć się swędzenia głowy, zrób układ ze świeżych liści, lub użyj naparu z suszonych liści i umyj głowę. Do ziół, które również pomogą złagodzić świąd należy dodać miętę lub eukaliptus. W sposób doraźny można skorzystać z właściwości chłodzących tych ziół i chwilę odpocząć od nieprzyjemnego swędzenia skóry głowy.Jeśli skutkiem świądu jest podrażnienie skóry głowy, czy nawet rany od zadrapań, warto zrobić okłady z naparu ziół, których zadaniem jest gojenie i łagodzenie ran. Rumianek sprawdzi się idealnie, ponieważ goi mikrouszkodzenia, oraz niweluje zaczerwienienia. Przeciwzapalnie również się sprawdzi. Warto wiedzieć, że świąd bardzo często leczy się stosując uspokajające leki. W tym wypadku melisa, czy kozłek lekarski wykazują działania uspokajające. Swędzenie skóry głowy może mieć podłoże psychiczne, oraz być skutkiem napięcia nerwowemu.

Witaminy na swędzenie skóry

Dolegliwości skórne wynikać mogą z niedoborów witamin. Szczególnie ważne dla kondycji skóry są poniższe witaminy:

  • witamina A – jej niski poziom skutkuje nadmiernym przesuszeniem, przede wszystkim w okolicach łokci czy kolan; stosowanie witaminy A wykazuje dużą skuteczność w leczeniu trądziku
  • witamina D wchłania się w skórę z promieni słonecznych, odpowiada za dobrą kondycję, elastyczność, odporność skóry
  • witamina E– witamina młodości, wykazująca działanie antyoksydacyjne i hamujące w organizmie wszystkie procesy starzenia.

Pozostałe domowe sposoby na swędzenie skóry

Najczęstszą przyczyną swędzenia skóry głowy jest przesuszenie jej. Z powodu niedoboru witaminy D wielu ludzi cierpi z powodu suchej skóry, nie tylko w okolicach głowy. Jeśli chcesz zadbać o odpowiednią terapię, oraz przywrócenie skórze odpowiedniej witalności zastosuj:

  • aloes, który ma silne właściwości głęboko nawilżające, a dodatkowo łagodzi zmiany skórne, oraz działa przeciwświądowo
  • masło shea, które jest bogatym źródłem witamin A i E, oraz przynosi natychmiastową ulgę podczas nawilżenia

Domowe sposoby na swędzenie skóry u dziecka

Swędzenie skóry nie jest dolegliwością, która dotyka tylko dorosłych pacjentów. Specjalnie uciążliwa staje się gdy dotyka naszych dzieci. Co możemy zrobić by dać im ulgę i załagodzić irytujący je świąd?

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na fakt, że skóra dziecięca jest dużo bardziej delikatna i nie tak odporna na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne takie jak np. mróz czy suche powietrze w domu. Przez to łatwiej o przesuszenia, pęknięcia czy podrażnienia na skórze dziecka. Warto też pamiętać, że u dzieci w wieku niemowlęcym i przedszkolnym świąd może też występować z powodów chorób takich jak różnego rodzaje infekcje bakteryjne, grzybiczne objawiające się liszajami, wypryskami lub wysypką. Przyczyną problemu może być też dużo poważniejsza choroba taka jak np. łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry lub egzema. W każdym z tego rodzaju problemem powinniśmy udać się do lekarze dermatologa. Swędzenie skóry u dziecka wymaga delikatnego sposobu pielęgnacji, oraz prostych zabiegów higienicznych. Domowe sposoby do łagodzenia świądu również muszą być delikatne, oraz dostosowane do wrażliwej skóry dziecka. Kąpiel w occie nie będzie tu dobrym rozwiązaniem, podawanie ziół niemowlakowi również się nie sprawdzi. Najlepiej skorzystać z porady lekarza dermatologa, lub zakupić odpowiednie dla skóry głowy dziecka emolienty, dzięki którym skóra głowy będzie nawilżona, a dziecko poczuje ulgę. Na rynku jest wiele produktów które spokojnie można dopasować do potrzeb dziecka.