Moczenie nóg w occie – co daje?

moczenie nóg w occie

Ocet jest doskonale znanym i cenionym produktem, z którego korzystamy w kuchni. Działanie octu jest doceniane już od lat. Roztwór ma bakteriobójcze właściwości, dlatego służy także do moczenia nóg. Warto dowiedzieć się, jakie zalety daje moczenie nóg w occie. Kiedy wybrać takie rozwiązanie? Jakie działanie wykazuje ten produkt? O czym trzeba wiedzieć?

Moczenie nóg w occie idealne na popękane pięty

Moczenie nóg w occie może być zbawienne dla pękających pięt. Zastosować należy rozcieńczoną formę kwasu octowego. Jest on używany głównie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznych – ma wiele właściwości. Docenić warto cechy:

  • oczyszczające,
  • bakteriobójcze,
  • złuszczające,
  • grzybobójcze.

Jeśli borykamy się z suchymi i pękającymi piętami, wypróbujmy domowe sposoby. Przygotujmy ciepła wodę z dodatkiem octu. Taka kąpiel może trwać do 15 minut. Po tym czasie dokładnie wysuszmy stopy i załóżmy bawełniane skarpetki. Najlepiej jest wykonać tę czynność przed snem.

Jakie zalety ma moczenie nóg w occie? W takiej sytuacji można pozbyć się martwego naskórka i zmiękczyć suchą skórę. Nie bez znaczenia są specjalne kremy do stóp, które przyspieszą regenerację. Kremy nakładamy po wysuszeniu nóg.

Zwalczanie nieprzyjemnego zapachu dzięki moczeniu nóg w occie

Nieprzyjemny zapach stóp może wiązać się z nadmiarem bakterii. To wstydliwy problem, który można sprawnie zwalczyć. Nie każdy wie, że moczenie nóg w occie daje pożądane rezultaty. Przed przystąpieniem do moczenia, warto dokładnie umyć nogi, z użyciem mydła antybakteryjnego. Następnie można przystąpić do moczenia stóp w occie. Co jeszcze nam się przyda? Po wymoczeniu i wysuszeniu, sięgnijmy po specjalne antybakteryjne dezodoranty do stóp.

Co ciekawe, moczenie stóp w occie jest pomocne w walce z grzybicą. Pielęgnacja z użyciem octu może zapobiegać i pozbywać się bakterii, które prowadzą do chorób grzybiczych. Jeśli cierpimy na tę dolegliwość, koniecznie postawmy na wodę z octem. Ta metoda może zdziałać bardzo wiele, gdyż kwas octowy świetnie radzi sobie ze zwalczaniem infekcji. Badania wskazują, że ocet spowalnia wzrost niektórych rodzajów grzybicy stóp u człowieka.

Stopa sportowca

Moczenie nóg w roztworze z octu jest pomocne także w przypadku stopy sportowca. To przypadłość, której przyczyną jest infekcja grzybicza. Choroba dotyka zazwyczaj przestrzeni pomiędzy palcami. Bardzo szybko rozprzestrzeniają się bakterie, które prowadzą do przykrych objawów. Powstaje wysypka, pocenie, nieprzyjemny zapach, pieczenie i łuszczenie skóry. W tym wypadku moczenie nóg w occie również może zdziałać cuda. Do gorącej wody wlewamy szklankę octu i moczymy stopy przez kilkanaście minut. Zabieg powtarzamy dwa-trzy razy w tygodniu.

Bolesne odciski

Wiele osób skarży się na bolesne nagniotki, które są częstą przypadłością. Specjalne wyroby apteczne zastąpić można domowymi sposobami, czyli moczeniem stóp w occie. Roztwór ma za zadanie zmiękczyć zrogowaciałe odciski i pozbyć się twardej powierzchni skóry. Do miski wlewamy wodę i biały ocet, zachowując proporcję 1:1. W tym wypadku moczenie nóg powinno odbywać się przez ok. 15 minut. Właściwości złuszczające i przyspieszające regenerację skóry pozwolą na nowo cieszyć się ze zdrowych i zadbanych stóp.

Pamiętajmy o tym, że ocet jest metodą domową, którą przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Podczas użytkowania zachowajmy ostrożność, tak aby nie uszkodzić i podrażnić skóry. Lekarze wskazują, że osoby chorujące na cukrzycę powinny unikać kąpieli z octem.

Moczenie nóg w occie a brodawki na stopach?!

Kiedy jeszcze może nam pomóc moczenie nóg w occie? To dobre rozwiązanie, gdy mamy na stopach brodawki wirusowe. Pojawiają się one u wielu osób i nie prezentują się zbyt estetycznie. Łatwo można się ich pozbyć za pomocą kąpieli stóp w occie. Ważne jest to, że kwas octowy zmiękcza kurzajkę i pozbywa się wirusów, które doprowadziły do jej powstania. W efekcie brodawka odpada, a my mamy piękne i zdrowe stopy. O czym należy pamiętać? Jeżeli zależy nam na pozbyciu się brodawki, trzeba moczyć stopy w occie przez około pół godziny. Ocet rozcieńczamy w ciepłej wodzie. Faktem jest, że istnieje także inny, domowy sposób na kurzajki. Można bezpośrednio zastosować ocet jabłkowy na kurzajkę. Wystarczy nasączyć wacik kosmetyczki i przyłożyć go do narośli.

Podsumowując warto stwierdzić, że moczenie nóg w occie może dać szereg korzyści wtedy, gdy cierpimy na różne dolegliwości ze strony stóp. Na stopach nierzadko pojawiają się nagniotki, odciski, brodawki, kurzajki, czy też inne bakterie. Z pomocą przychodzi produkt, który każdy z nas ma w domu, czyli ocet. Poza spożywczym zastosowaniem, warto docenić zdrowotne właściwości dla naszej skóry. W każdym przypadku konieczne jest zastosowanie połączenia octu z wodą. Kąpiele można powtarzać 2-3 razy na tydzień, zgodnie z oczekiwaniami.