Ile można przytyć, będąc w ciąży?

waga w ciąży

Ciąża to czas, gdy w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych, które sprawiają, że dochodzi do rozciągania macicy i przerostu tkanek mięśniowych. Progesteron, którego stężenie w ciąży wzrasta, sprawia, że kobieta ma większy apetyt i coraz częściej nachodzą ją zachcianki na coś „ekstra”. Oprócz tego w brzuchu przyszłej mamy rodzi się nowe życie, które z każdym miesiącem waży coraz więcej. To wszystko sprawia, że waga zaczyna wskazywać coraz większe wartości, a kobiety coraz częściej zastanawiają się, jak dużo mogą przytyć w kolejnych 9 miesiącach. Jak powinna kształtować się waga w ciąży? Dlaczego nie warto przesadzać w tym czasie z jedzeniem? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Waga w ciąży musi rosnąć – to nie czas na odchudzanie!

Kobiety w odmienny sposób podchodzą do tematu wagi w ciąży. Część z nas uważa, że jest to czas, w którym możemy jeść wszystko, na co tylko najdzie nas ochota. Druga część natomiast patrzy na każdą kalorię w obawie, że spowoduje ona zbyt duży przyrost wagi w tym okresie.

Ciąża to czas, w którym musimy dostarczyć swojemu organizmowi, ale także dziecku odpowiednią porcję wartościowych składników odżywczych, witamin i minerałów. Bez wątpienia nie jest to czas, gdy należy liczyć kalorie. Z drugiej jednak strony zajadanie się wszystkim, co wpadnie nam w ręce, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Jak więc odżywiać się w ciąży, by waga nie rosła zbyt mocno? Powinnyśmy kierować się tu zasadą, która mówi, by w tym wyjątkowym czasie jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Musimy pogodzić się z tym, że nasze ciało ulegnie sporej metamorfozie i po 9 miesiącach ciąży nie będzie wyglądać tak, jakbyśmy tego chciały. Jeśli jednak rozsądnie podejdziemy do diety, waga w ciąży nie podskoczy więcej niż 12-16 kg, a poród, okres połogu i czas karmienia piersią sprawią, że większość tej „nadwagi” uda się pozbyć bez stosowania rygorystycznych diet i preparatów wspomagających odchudzanie.

Jak kształtuje się waga w ciąży w poszczególnych jej trymestrach?

Pierwszy trymestr to czas, w którym część z nas, zamiast przytyć, chudnie. Jest to związane z wymiotami, ale także mdłościami, które sprawiają, że mamy problem, by zjeść normalny posiłek. Pamiętajmy jednak, że w pierwszych tygodniach ciąży nie powinnyśmy schudnąć więcej niż 2 kg. Jeśli dolegliwości ciążowe są słabo natężone lub nie występują, zdrowy przyrost wagi powinien wynieść 0,5-2 kg.

W drugim trymestrze tempo wzrostu wagi ulega przyspieszeniu i utrzymuje się aż do rozwiązania. W tym czasie nasza waga powinna wzrastać mniej więcej o pół kilograma tygodniowo. Oczywiście są to tylko orientacyjne dane, a każda z nas jest inna, dlatego nie należy specjalnie przejmować się, gdy przyrost wagi jest delikatnie większy. Z drugiej jednak strony nie możemy dopuścić, by waga rosła w sposób niekontrolowany. Nadwaga w ciąży może sprawić, że pojawią się powikłania, do których zaliczyć można między innymi:

  • cukrzycę ciążową,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • konieczność zastosowanie cesarskiego cięcia,
  • możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu.

Zbyt duża ilość kalorii zjadana w trakcie ciąży może sprawić może, że młoda mama będzie miała problem z powrotem do wcześniejszej wagi, a tego przecież każda z nas chciałaby uniknąć.

Ile chudnie się po porodzie?

Waga w ciąży rośnie dość szybko, ale jeśli odżywiamy się w sposób racjonalny, już sam poród sprawia, że możemy „schudnąć” nawet o 6-7 kg. Może to dziwić, ponieważ średnia waga donoszonego dziecka to około 3,5 kg. Skąd więc taka różnica?

Na całkowity przyrost wagi składa się wiele elementów, które umieszczone zostały w poniższej tabelce.

rozrost macicy około 1,5 kg
łożysko około 1,5 kg
zmiana rozmiaru piersi do 2 kg
płyn owodniowy około 1,5 kg
tkanka tłuszczowa 3-5 kg
rew i płyny dodatkowe około 2 kg

Nietrudno zauważyć, że ciąża kobiety, która zadba o swój codzienny jadłospis, powinna w ostatecznym rozrachunku spowodować wzrost ilości tkanki tłuszczowej, który nie przekracza 5 kg. To bardzo mało, biorąc pod uwagę, że waga w ciąży pokazuje przeważnie kilkanaście kilogramów więcej. Okres połogu to dla większości z nas czas, gdy błyskawicznie pozbywamy się dodatkowych kilogramów, a intensywna opieka nad dzieckiem, częste spacery czy wreszcie bycie na pełnych obrotach niemal przez 24 godziny na dobę sprawiają, że zanim się obejrzymy, nasza waga wynosi dokładnie tyle, co przed ciążą.

Oczywiście efekt taki uzyskamy wyłącznie, jeśli w trakcie 9 miesięcy będziemy dbać o swoją dietę. Piszą dbać, wcale nie mam na myśli głodzenia czy przygotowywania dietetycznych posiłków. Stosowanie się do zasady jedz dla dwojga, a nie za dwoje to najlepsze rozwiązanie pomagające z jednej strony dostarczyć mamie i dziecku tego, czego potrzebują do prawidłowego funkcjonowania, a z drugiej zapobiec nadmiernemu wzrostowi poziomu tak niechcianej tkanki tłuszczowej.

Jak jeść w ciąży, by czuć się dobrze i przesadnie nie przytyć?

Przyszła mama powinna zadbać, by jej dieta dostarczała całej gamy makroskładników takich jak jod, cynk, żelazo, kwas foliowy, ale także witaminy A, E, C oraz D. Warto zadbać, by posiłki były lekkostrawne, ale jednocześnie syte. Powinny być spożywane 4-5 razy dziennie i najlepiej, gdy będziemy to robić w regularnych odstępach. W diecie kobiet ciężarnych nie powinno znaleźć się zbyt dużo cukrów prostych, soi, produktów wędzonych czy kofeiny. Należy całkowicie zrezygnować z napojów alkoholowych, a skupić się na zdrowych sokach i wodzie niegazowanej. Ciąża to czas, w którym lepiej unikać produktów zapierających i wzdymających. Jedzenie roślin strączkowych nie wydaje się więc dobrym pomysłem, chyba że dobrze je tolerujemy i nie powodują u nas żadnych problemów.

jak jeść w ciąży

Wiele z nas dowiadując się o ciąży, w pierwszej kolejności odwiedza aptekę i kupuje preparaty witaminowe. Musimy pamiętać, że ich stosowanie nie zawsze jest konieczne, bo odpowiednio zbilansowana dieta powinna zapewniać samoczynne zaspokojenie potrzeb. Wielu lekarzy zaleca jednak, by do drugiego miesiąca ciąży stosować kwas foliowy. Bardzo ważne jest również zadbanie o odpowiedni poziom witaminy D, co jest szczególnie ważne w okresie jesiennym, zimowym i wczesną wiosną, gdy nasza ekspozycja na promienie słoneczne jest znikoma. Pamiętajmy jednak, by zawsze konsultować przyjmowanie suplementów z lekarzem prowadzącym.