Śluz przed okresem – czy jest normalny i co on oznacza?

śluz przed okresem

Kobiety doskonale wiedzą w jaki sposób skonstruowany jest ich organizm. Doskonale znają swój cykl miesięczny i wiedzą, jakie objawy temu towarzyszą. Zwykle zbliżający się okres ma wpływ nie tylko na organizm kobiety, ale także na jej samopoczucie oraz zachowanie. Śluz przed okresem tak naprawdę jest czymś zupełnie normalnym, jednak w niektórych sytuacjach powinien on wzbudzić niepokój, a nawet skłonić panie do wizyty u specjalisty. Warto zauważyć, że pojawienie się śluzu przed okresem nie dotyczy każdej kobiety. Wynika on bardziej z indywidualnych predyspozycji organizmu i to od nich jest uzależniony. Jednak jak powinien wyglądać prawidłowy śluz przed okresem, a także kiedy śluz przez okresem powinien panie zaniepokoić?

Śluz przed okresem – czy to normalne zjawisko?

Panie doskonale wiedzą, że śluz z dróg rodnych jest całkowicie normalnym zjawiskiem w przebiegu cyklu owulacyjnego. Wówczas jego występowanie jest uwarunkowane przygotowywaniem się macicy na ewentualne przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Potocznie panie nazywają to upławami, a w niektórych przypadkach są one tak obfite, że niezbędne jest stosowanie wkładek higienicznych. W przebiegu cyklu owulacyjnego upławy śluzu zdarzają się praktycznie każdej kobiecie i są one całkowicie normalne. Jednocześnie warto zauważyć, że niektóre panie doświadczają pojawienia się upławów śluzu tuż przed spodziewaną miesiączką. Okazuje się, że takie zjawisko również jest całkowicie naturalnym procesem, który pomaga oczyścić drogi rodne. Jednocześnie to, czy śluz przed okresem nie jest powodem do niepokoju, uwarunkowane jest jednocześnie uwarunkowane jego wyglądem, zapachem, a nawet i konsystencją.

Jaki wygląda prawidłowy śluz przed okresem?

Nie da się ukryć, że panie, które do tej pory nie doświadczyły upławów tuż przed spodziewaną miesiączką, mogą być nieco zaniepokojone nagłym pojawieniem się śluzu. Jednocześnie warto podkreślić, że śluz przed okresem może pojawić się dosłownie w każdym momencie, nawet jeśli do tej pory on nie występował. Co więcej, nie jest on powodem do niepokoju, w momencie kiedy:

  • przyjmuje on kolor mleczny, biały;
  • przyjmuje on lekkie, żółte zabarwienie;
  • ma gęstą i klejącą konsystencję;
  • nie wydziela żadnego zapachu.

Pojawienie się takiego śluzu przed okresem jest wyznacznikiem tego, że organizm funkcjonuje jak najbardziej prawidłowo. Drogi rodne w ten sposób się oczyszczają i przygotowują na nadejście miesiączki. Wobec tego taki śluz nie jest powodem do zmartwień. Warto również podkreślić, że wystąpienie śluzu przed okresem może mieć związek ze stosowaną antykoncepcją hormonalną. Statystycznie panie, które stosują tabletki antykoncepcyjne lub spirale domaciczne czy nawet i plastry, znacznie częściej doświadczają pojawienia się upławów tuż przed spodziewana miesiączką.

Kiedy śluz przed okresem jest powodem do niepokoju?

Zdarzają się jedna sytuacje, że śluz przed okresem powinien panie mocno zaniepokoić i co więcej, skłonić do wizyty u specjalisty. W momencie kiedy:

  • śluz przed okresem przybiera kolor brązowy – może to świadczyć o infekcjach bakteryjnych pochwy i wymaga natychmiastowego leczenia. Dodatkowo zwykle towarzyszy mu nieprzyjemny zapach, który jest mocno intensywny. Panie mogą również odczuwać pieczenie i świąd w okolicach dróg rodnych;
  • śluz przed okresem przybiera kolor zielony lub zgnito-zielony – najczęściej jest to jeden z objawów grzybicy pochwy. Panie będą odczuwać nieprzyjemny, rybi zapach, a także uporczywe swędzenie. Warto niezwłocznie udać się do ginekologa.
  • śluz przed okresem jest podbarwiony krwią – również świadczy to o stanie chorobowym. Zabarwienie krwią śluzu najczęściej wskazuje na nadżerki i rany w okolicach pochwy. Może pojawiać się on również w momencie rozwoju polipów i innych stanów zapalnych. Powinno to skłonić panie do natychmiastowej wizyty u lekarza, a jednocześnie powstrzymaniu się od współżycia z partnerem. Temu rodzajowi śluzu najczęściej nie towarzyszy żaden zapach.

Warto zauważyć, że zdarzają się również upławy, w których można dokładnie zauważyć grucki i niezbyt jednolitą konsystencję. Taki śluz przed okresem najczęściej wskazuje na rozwój groźnych stanów chorobowych jak np. rzeżączka. Każde zmiany i odbiegnięcie od normy w odniesieniu do śluzu powinno tak naprawdę wzbudzić w kobiecie niepokój i skłonić ją do wizyty u specjalisty. W ten sposób będzie można poznać diagnozę, a jednocześnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Regularne wizyty u ginekologa są również profilaktyką raka szyjki macicy. Z tego też powodu panie powinny dbać o regularność wizyt i higienę swoich dróg rodnych.

Kiedy śluz przed okresem może wskazywać na ciążę?

Zdarzają się sytuację, że śluz przed okresem może mieć dość dwuznaczne znaczenie. Okazuje się, że w niektórych sytuacjach upławy mogą wskazywać na to, że doszło do zapłodnienia. Co ciekawe, śluz wskazujący na możliwą ciąże zbytnio nie różni się od tego, który pojawić się może normalnie przed okresem. Wobec tego jak można rozróżnić oba rodzaje śluzu? Otóż najprościej zwrócić uwagę na konsystencję śluzu i jego barwę. Śluz przed okresem, który wskazuje na ewentualną ciążę zwykle jest:

  • bardziej rzadki i ciągnący się;
  • może mieć transparentną barwę- choć warto pamiętać, że nie jest to regułą;
  • może, aczkolwiek nie musi, towarzyszyć mu delikatny zapach.

Warto również wiedzieć, że w przypadku pierwszych oznak ciąży, panie mogą odczuwać również szereg innych dolegliwości. Najpowszechniejszym symptomem jest oczywiście brak spodziewanej miesiączki. Zamiast niej może pojawić się śluz z lekko czerwonym zabarwieniem lub nawet i krwawienie implantacyjne. Zwyklej jest to kilka kropel krwi, które pojawia się na bieliźnie. Tego typu krwawienie nie trwa dłużej niż kilka godzin lub maksymalnie 2-3 dni. Bardzo łatwo można więc pomylić ją ze spodziewaną miesiączką. Niemniej jednak jeśli panie mają podejrzenie, że mogło dojść do zapłodnienia wówczas powinny się one niezwłocznie skonsultować z ginekologiem. Specjalista wykona szereg badań, które pomogą potwierdzić lub wręcz przeciwnie, wykluczyć ewentualną ciążę.