Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu mogą być stanem trudnym do przezwyciężenia. Uzależnienie od alkoholu może skutkować poważnymi konsekwencjami życiowymi, takimi jak problemy zdrowotne, problemy prawne, trudności w pracy lub szkole. Zdiagnozowanie choroby oraz poszukiwanie leczenia na wczesnym etapie może pomóc ukochanej osobie uniknąć tych skutków w późniejszym życiu.
Nadużywanie i uzależnienie od alkoholu wpływa negatywnie nie tylko na osobę pijącą, ale także na jej rodziny i bliskich. Obserwowanie, jak przyjaciel lub członek rodziny zmaga się z problemem picia, może być bolesny, ale także mocno frustrujący. Uzależniona osoba może zakłócać życie rodzinne, a zaniedbując swoje obowiązki, popadać w kłopoty finansowe i prawne,znęcać się nad członkami rodziny, a w ekstremalnym przypadku targnąć się na swoje życie.
Bycie świadkiem picia alkoholu przez ukochaną osobę i pogorszenie się relacji może wywołać wiele przykrych emocji, w tym wstyd, strach, złość, aż po szukanie winny w sobie. Uzależnienie ukochanej osoby może być tak przytłaczające, że wydaje się, że łatwiej je zignorować i udawać, że nic się nie dzieje. Ale na dłuższą metę zaprzeczanie przyniesie więcej szkody zarówno osobie z problemem, jak i otoczeniu. Jak pomóc alkoholikowi?
Zrozumieć czym jest alkoholizm – rozpoznanie oznak problemu
Pierwszym krokiem do pomocy osobie uzależnionej od alkoholu jest zrozumienie, czym jest alkoholizm i jak bardzo negatywnie wpływa on na mózg, zachowanie i ciało. Alkoholizm, to bardzo złożona wiązka przyczyn i skutków, która obejmuje znacznie więcej niż samo picie. Alkoholizm wiąże się z uzależnieniem fizycznym, wysoką tolerancją i utratą kontroli, ale także zapętleniem psychicznym. Jeżeli chcesz pomóc uzależnionej osobie obserwuj jej zachowania ukochanej osoby i porównaj je z objawami, jakie wymieniliśmy wcześniej. Jeśli dojedziesz do wniosku, że twoja ukochana osoba cierpi na uzależnienie od alkoholu, możesz podjąć kroki, aby pomóc jej w podjęciu leczenia.
Oto typowe symptomy uzależnienia od alkoholu:
- Doświadczanie silnego łaknienia i pragnienia alkoholu
- Niemożność kontrolowania spożycia alkoholu
- Podejmowanie nieudanych prób ograniczenia spożycia alkoholu
- Spędzanie większości czasu na piciu, zdobywaniu alkoholu lub rekonwalescencji po kacu
- Ograniczenie aktywności towarzyskich i hobby i wypełnianie czasu drinkiem
- Niezdolność do wypełniania obowiązków w pracy, w domu czy związku z powodu spożywania alkoholu
- Wzrost tolerancji na alkohol
- Doświadczanie objawów odstawienia po okresie niepicia
- Kontynuowanie picia pomimo problemów społecznych, fizycznych lub w związku
Jeżeli rozpoznajesz sygnały ostrzegawcze świadczące, że twoja ukochana osoba ma problem z alkoholem, pierwszym krokiem, aby jej pomóc, jest dowiedzenie się wszystkiego, co tylko możliwe o uzależnieniu i nadużywaniu alkoholu. Po zapoznaniu się z różnymi, dostępnymi dla nich rodzajami leczenia i możliwościami samopomocy będziesz gotowy porozmawiać z alkoholikiem o jego piciu i zaoferować wsparcie.
Rozmawiaj z alkoholikiem o jego problemie
- Wybierz czas, kiedy ukochana osoba nie pije, a ty jesteś spokojny i skupiony. Wybierz ciche i prywatne miejsce, w którym nikt Ci nie będzie przeszkadzał.
- Wyraź swoje obawy w troskliwy sposób. Opowiedz bliskiej osobie o swoich zmartwieniach związanych z piciem alkoholu i o skutkach, jakie ma to na jej zdrowie, związek i rodzinę jako całość. Staraj się zachować neutralność i współczucie, zamiast oceniać zachowanie ukochanej osoby lub próbować jej zawstydzać.
- Zachęć ukochaną osobę do ujawnienia powodów, dla których nadużywa alkoholu. Czy jest zestresowana, znudzona, samotna lub zmartwiona? Wiele różnych czynników może przyczyniać się do picia, ale aby zachować trzeźwość, ukochana osoba będzie musiała zdiagnozować przyczynami.
- Zastanów się nad zorganizowaniem spotkania rodzinnego lub interwencji , jeśli wolisz nie iść sam. Ponownie, każdy musi pochodzić z miejsca opieki, zamiast postrzegać to jako okazję do zastraszania, oskarżania lub dawania upustu swojej złości na osobie z problemem picia.
- Namawiaj alkoholika do profesjonalnej, konsekwentnej terapii.
Zachęcanie ukochanej osoby do uzyskania pomocy
Nie oczekuj, że ukochana osoba sama przezwycięży problem z piciem. Dlatego możesz zachęcić przyjaciela lub członka rodziny do uzyskania pomocy poprzez:
- Oferowanie towarzyszenia w czasie wizyty u lekarza, spotkaniach z terapeutą
- Siedzenie z nimi, gdy dzwonią na infolinię w celu uzyskania porady.
- Opracuj z nimi konkretny plan, wyszczególniając, jakie zmiany wprowadzą i jak.
Twoja rola nie kończy się, gdy ukochana osoba zgadza się szukać pomocy medycznej i terapeutycznej. Wychodzenie z nałogu jest procesem ciągłym, wymagającym czasu i cierpliwości. Ktoś, kto nadużywa alkoholu, nie stanie się magicznie inną osobą, gdy będzie trzeźwy. W rzeczywistości alkoholik staje przed wieloma, nowymi wyzwaniami. Musi znaleźć nowe sposoby życia bez alkoholu, a także w pierwszej kolejności rozwiązać problemy, które doprowadziły do nadużywania alkoholu. Ale z Twoim stałym wsparciem i miłością mogą się tam dostać.