Żółtaczka u noworodka – charakterystyka i przyczyny

żółtaczka u noworodka

Żółty kolor noworodka z pewnością będzie stresujący dla wielu rodziców. Kojarzymy je z żółtaczką dorosłych, która jest poważnym stanem. Na szczęście żółtaczka fizjologiczna nie jest poważna — jest powszechna zarówno u wcześniaków, jak i u niemowląt urodzonych o czasie. Jakie są jego przyczyny i objawy? Czy żółtaczka fizjologiczna wymaga leczenia?

żółtaczka u noworodka – definicja

Żółtaczka noworodkowa to stan fizjologiczny polegający na przystosowaniu się organizmu do nowych sytuacji. Dotyka do 80% dzieci. Ustępuje samoistnie, nie powodując żadnych powikłań ani chorób wątroby w późniejszym życiu. Czasami jednak u dzieci pojawiają się objawy związane z dysfunkcją lub uszkodzeniem wątroby. Następnie rozpoznaje się patologiczną żółtaczkę u noworodka, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i wymaga natychmiastowego leczenia.

żółtaczka noworodków objawy żółtaczki

Kolejnym niepokojącym objawem jest żółtaczka trwająca ponad dwa tygodnie. Zwykle jest to spowodowane dietą matki, która wpływa na jej produkcję mleka. Mleko dziecka zawiera substancje, które blokują wydalanie bilirubiny z krwi dziecka. Żółtaczka pokarmowa pojawia się czwartego dnia po urodzeniu i może trwać do trzech miesięcy. Poza przebarwieniami skóry zwykle nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy. Żółtaczka może być również wynikiem konfliktu serologicznego. Kiedy grupy krwi matki i dziecka nie zgadzają się, przeciwciała matki rozprzestrzeniają się przez łożysko podczas ciąży, niszcząc komórki krwi noworodka. W skrajnych przypadkach żółtaczka jest spowodowana chorobą wątroby, infekcją lub atrezją dróg żółciowych.

żółtaczka noworodkowa – jak wygląda profilaktyka

Jedną z przyczyn wzrostu żółtaczki noworodków jest to, że dzieci nie spożywają wystarczającej ilości kalorii i są odwodnione, więc częstsze karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko tego problemu. Jeśli karmisz piersią, nie podawaj dziecku wody ani roztworów glukozy. Nie zapobiegnie żółtaczce ani nie zmniejszy ilości żółtego pigmentu we krwi, ale zmniejszy ilość spożywanego przez dziecko cennego mleka.

żółtaczka hemolityczna – jak leczyć?

Żółtaczka fizjologiczna zwykle ustępuje samoistnie bez dodatkowego leczenia. Najłatwiejszym sposobem potwierdzenia żółtaczki jest mleko matki. Wystarczy przerwać karmienie piersią na 2 dni i sprawdzić poziom bilirubiny we krwi. Z drugiej strony, jeśli żółtaczka nie ustępuje lub występują inne niepokojące objawy, konieczna jest hospitalizacja i leczenie. Podwyższony poziom bilirubiny u niemowląt może mieć negatywne skutki w postaci uszkodzenia mózgu. Odpowiednio dobrane zabiegi pozwalają na szybką regenerację i brak komplikacji. Jeśli poziom bilirubiny jest wysoki i nie spada, lekarz może zalecić leczenie w postaci ekspozycji na światło UV. Promienie rozkładają bilirubinę, więc jej stężenie zaczyna stopniowo spadać. W tym celu noworodka umieszcza się w inkubatorze pod białym lub niebieskim światłem. Ponieważ ten rodzaj światła może uszkodzić wzrok, potrzebna jest specjalna opaska na oczy dziecka.