Czego nie można jeść w ciąży i dlaczego?

czego nie powinno się jeść w ciąży

Zdrowa, urozmaicona i odpowiednio zbilansowana dieta jest niezwykle ważna dla prawidłowego przebiegu ciąży. Dlatego istotne jest aby wiedzieć, czego nie można jeść w ciąży. Właściwe żywienie zapewni kobiecie dobre samopoczucie, jak i dostarczy jej dziecku wszelkich ważnych dla jego rozwoju składników odżywczych.

Czego nie można jeść w ciąży?

1. Owoce morza

Kobiety w ciąży powinny wyeliminować na ten czas pewne produkty ze swojej diety, jak między innymi owoce morza. Pomimo tego, że ryby są zdrowe, to jednak mogą zawierać niezwykle szkodliwą rtęć. Jest ona toksyczna dla kobiety, jak i płodu. Odradzane jest spożywanie zwłaszcza takich ryb, jak: miecznik, rekin, tuńczyk, makrela królewska. Nie należy też spożywać w ciąży surowych mięczaków, gdyż mogą one prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych i zatruć pokarmowych.
2. Wątróbka
Kolejnym odradzanym przez ten czas pokarmem jest wątróbka. Zawiera ona dużą ilość retinolu (rodzaj witaminy A), a jego nadmiar może wpłynąć negatywnie na płód. Co ważne, kobiety w ciąży powinny ostrożnie przyjmować suplementy z tranem wytwarzanym z wątroby ryb, gdyż zawierają one własnie ten składnik. Witamina A w odpowiednich ilościach działa korzystnie na skórę, oczy oraz system odporności. Kobiety w ciąży mogą ją bezpiecznie dostarczać organizmowi poprzez spożywanie mięsa, nabiału, marchwi, brokułów czy tłustych ryb.
3. Sery pleśniowe
Sery pleśniowe z niepasteryzowanego mleka mogą zawierać listerię, a więc bakterię zwiększającą ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, a nawet śmierci czy rozwoju choroby płodu. Jedzenie serów pleśniowych w trakcie ciąży jest więc niezwykle niebezpieczne, dlatego najlepiej całkowicie wykluczyć je z menu. Ewentualnie można sięgać po sery z pasteryzowanego mleka. Takie produkty mogą być w sposób bezpieczny spożywane przez ciężarne.
4. Surowe mięso
Surowie mięso, jajka i kawior nie są polecanymi artykułami spożywczymi dla kobiet w ciąży. Dzieje się tak, gdyż może w nich być obecna salmonella, jak i inne bakterie. Zarażenie salmonellą daje takie objawy, jak wymioty i odwodnienie. Dla kobiet w ciąży jest to dosyć duże zagrożenie, z tego względu należy wyeliminować z diety dania przygotowane z surowymi jajami czy mięsem. Mięso musi być dobrze upieczone czy wysmażone, gdyż jedzenie surowego wiąże się z ryzykiem zarażenie toksoplazmozą.
5. Kawa
W okresie ciąży lekarze zalecają ograniczenie spożywanej ilości kawy. Jest to związane z tym, iż wypicie powyżej 200 miligramów kawy codziennie zwiększa aż dwukrotnie ryzyko poronienia. Kawę można pić, jednak pamiętając o zdrowym umiarze. Co ważne, kofeina znajduje się nie tylko w kawie, ale też w czekoladzie, jak i pewnych napojach. Właśnie dlatego, przed sięgnięciem po dany napój, najlepiej zapoznać się z jego składem.
6. Napoje kolorowe
Picie sztucznych słodzonych napojów, takich jak cola prowadzi do zwiększenia ryzyka przedwczesnego porodu. Chodzi przede wszystkim o picie takich napojów w dużych ilościach. Dla ciężarnych najlepszym rozwiązaniem jest nawadnianie się wodą, lub też sięganie po soki bez cukru. Sztucznie słodzone napoje są więc odradzane.
7. Napoje energetyzujące
Kobiety w okresie ciąży muszą też wykluczyć ze swojego jadłospisu napoje energetyzujące, które tak samo zawierają w sobie kofeinę. Jak twierdzą naukowcy, kofeina może przyczyniać się do ograniczenia wzrostu płodu.

Po jakie produkty nie należy jeszcze sięgać w trakcie ciąży?

Wszyscy eksperci są zgodni co do tego, że w ciąży nie wolno pić napojów alkoholowych. Alkohol jest produktem bezwzględnie zakazanym. Chodzi tutaj o wszelkie jego rodzaje, nie ważne czy jest to piwo czy lampka wina. Nie należy go spożywać w żadnej, choćby najmniejszej ilości. Nawet mała dawka alkoholu może wpłynąć negatywnie na rozwijający się właśnie narząd dziecka. Nie istnieją dane o jego ewentualnej dopuszczalnej dawce, a więc należy go całkowicie wykluczyć na czas ciąży. Napoje alkoholowe wypijane przez ciężarną mogą  prowadzić do różnych anomalii w rozwoju serca, nerek czy wątroby. Dzieci kobiet, które piły w ciąży alkohol mają słabsze kości, które są bardziej narażone na złamania. Alkohol wypijany na samym początku ciąży działa korzystnie na rozwój mózgu płodu, a w 3 trymestrze doprowadza do spowolnionego wzrostu dziecka. Najgroźniejszy jest jednak FAS, a więc nieuleczalny zespół zaburzeń.

Jakich owoców nie należy jeść w ciąży?

Owoce są niezwykle ważnym elementem diety człowieka. Znajduje się w nich wiele cennych dla zdrowia witamin. Trzeba jednak pamiętać, aby przed spożyciem owoców czy warzyw, dokładnie je wymyć. Co ważne, na ich powierzchni może znajdować się wiele substancji chemicznych, które przed zjedzeniem powinny zostać usunięte. Ciężarnym nie jest zalecane spożywanie owoców egzotycznych, ale także cytrusów i truskawek. Mogą one bowiem prowadzić do reakcji alergicznych. Zamiast nich lepiej sięgać po jabłka, gruszki, czereśnie czy śliwki.

Produkty zakazane w ciąży – żywność przetworzona

W żywności wysoce przetworzonej znajduje się wiele sztucznych aromatów, barwników, konserwantów. Właśnie dlatego jest on odradzana w okresie ciąży, jak i ogólnie dla swojego zdrowia nie powinno się po nią sięgać. Kobiety nie powinny więc spożywać: konserw, koncentratów zup, napojów kolorowych, głęboko mrożonych produktów. Zawsze warto skonsultować swoje codzienne menu z lekarzem, który doradzi to, po jakie produkty warto sięgać, a jakich z pewnością unikać.

Zioła i suplementy w okresie ciąży

W okresie ciąży należy też uważać na suplementy. Nie wszystkie produkty zostały zbadanie w kwestii ich wpływu na ciążę i laktację. Trzeba też pamiętać, że niektóre preparaty mogą wchodzić w interakcje z zażywanymi lekami. W ciąży trzeba uważać na:

  • papainę,
  • schizandrynę,
  • olej lniany,
  • lukrecję,
  • witaminę A i D,
  • diabelski pazur,
  • malwę indyjską,
  • zieloną herbatę,
  • aloes,
  • pluskwicę groniastą.

Kobiety w ciąży muszą pamiętać o zachowaniu dobrze zbilansowanej i zdrowej diety. Przez te 9 miesięcy muszą z niej wykluczyć alkohol, jak i pewne pokarmy. Dla zdrowia dziecka, jak i swojego lepiej nie ryzykować i zadbać o dobrze skomponowaną dietę, która będzie sprzyjać rozwojowi dziecka i zdrowiu przyszłej mamy.