Masturbacja u kobiet i uzależnienie – jak wygląda?

masturbacja kobiet

Aż 78% dorosłych masturbuje się regularnie. Regularność jest tu jednak pojęciem względnym i dla każdego oznacza różne rzeczy. Jedna osoba robi to raz w miesiącu, gdy inna nie wytrzymuje nawet dnia. Piętnowanie tego tematu w społeczeństwie sprawia, że wiele kobiet je ucisza, a to z kolei prowadzi do poważnych problemów. Jak wygląda masturbacja u kobiet? Czy jest pożyteczna? A także, jak wygląda potencjalny rozwój uzależnienia od chronicznej masturbacji? O tym i więcej w dzisiejszym artykule.

Masturbacja u kobiet – czy to temat tabu?

Kobieca masturbacja, w przeciwieństwie do męskiej masturbacji, od dawna jest tematem tabu, choć sytuacja z każdym kolejnym rokiem zmienia się na większą otwartość społeczną w stosunku do kobiecej masturbacji. Dziś tylko połowa kobiet deklaruje, że sama sprawia sobie przyjemność. Jest to niezwykła dysproporcja z ponad 80% grupą mężczyzn, którzy przyznają się do regularnej masturbacji. Według badań 62 do 82% kobiet w społeczeństwach przyznaje, że choć raz w życiu doświadczyło masturbacji, co jest znacznie zaniżoną wartością w stosunku do przyznających się mężczyzn.

Jak często możemy się masturbować?

Jak już wspomniano, ten proces nie jest czymś zabronionym. Wiele osób jest jednak zainteresowanych tym, co może się stać, jeśli będziemy się codziennie masturbować. Istnieje kilka teorii na ten temat. Niektóre kobiety wychodzą z założenia, że ich pragnienia należy zaspokajać wyłącznie w sposób „naturalny”, czyli z drugą osobą. Przeciwnie, inni eksperci twierdzą, że tylko masturbacja jest najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie niezbędnego relaksu.

Aby raz na zawsze dowiedzieć się, czy kompulsywna masturbacja jest dobra, trzeba zasięgnąć rady doświadczonych seksuologów, którzy bardziej szczegółowo zajmują się tym problemem. Ich zdaniem należy angażować się w samozadowolenie tyle razy, ile wymagają tego nasze ciała. Bardzo często mężczyźni i kobiety zaczynają odczuwać podniecenie seksualne, jednocześnie niemające związku z członkami żadnej płci. W tej sytuacji masturbacja staje się jedynym wyjściem. Nie ma w tym nic wstydliwego.

W takim przypadku każda osoba samodzielnie decyduje, czy może masturbować się codziennie, czy raz w tygodniu. Wszyscy ludzie mają różne temperamenty, a niektórzy w ogóle nie wykazują zainteresowania życiem seksualnym. Nawiasem mówiąc, liczne badania dowiodły, że zadowolenie z masturbacji w niektórych przypadkach ma tak samo pozytywny wpływ na ludzkie ciało, jak seks z drugą osobą. Czy można się uzależnić od masturbacji?

Problem z masturbacją – czy jest szkodliwa?

Ogólnie rzecz biorąc, masturbacja jest w stanie prawie całkowicie zastąpić sam akt seksualny. Jednak wokół samozadowolenia powstało wiele mitów. Istnieje kilka teorii na temat tego, co się stanie, jeśli codziennie będziemy się masturbować. Najpopularniejsze z nich to oczywiście niemające żadnej logiki argumenty mówiące o poroście włosów na dłoniach, czy możliwości oślepnięcia przez nadmierną masturbację. Jak wygląda to naprawdę? Czy kobiety (i nie tylko) mogą uzależnić się od masturbacji?

W tym momencie warto zwrócić uwagę na to, że zaleca się angażowanie w masturbację tylko wtedy, gdy naprawdę tego chcemy. Nie warto się torturować, robiąc to zgodnie z odgórnie wyznaczonym harmonogramem, co więcej – jest to nierzadko prosta droga do wpadnięcia w rutynę, która z kolei może przemienić się w kompulsywny onanizm.

W terminologii medycznej mówi się o kompulsywnym zaburzeniu seksualnym, w którym osoba cierpi na ciągłe pragnienie seksu. Może się to wyrażać także poprzez obsesyjne oglądanie pornografii i masturbację. W tym przypadku spędzamy za dużo czasu na masturbacji, przez co cierpią ważne obszary naszego prywatnego życia.

Kompulsywny onanizm – czy można go nazwać nałogiem?

Onanizm można uznać za nałóg tylko wtedy, gdy dana osoba woli masturbację, mając jednocześnie prawdziwego partnera. Kiedy masturbacja staje się substytutem seksu, może wpływać na ludzką psychikę. Potencjalne skutki uzależnienia od masturbacji to m.in.:

  • Szkody dla zdrowia – błony śluzowe narządów płciowych są bardzo wrażliwe, więc jeśli zbytnio angażujemy się w onanizowanie, może to prowadzić do bólu. Dlatego zaleca się, tym bardziej kobietom stosowanie podczas masturbacji lubrykantu;
  • Szkody psychologiczne – co się stanie, jeśli codziennie się masturbujemy? Może to prowadzić do tego, że dana osoba całkowicie przestanie postrzegać ludzi jako partnerów seksualnych. W praktyce medycznej zdarzały się przypadki, gdy partnerzy przestawali spędzać wspólnie czas, zajmując się tylko i wyłącznie masturbacją.

Czym dokładniej jest uzależnienie od onanizmu?

Masturbacja jest normalna, a nawet dobra dla zdrowia. Czasami jednak skłonność do masturbacji może stać się nadmierna i kompulsywna. Takie zachowanie powoduje uzależnienie od masturbacji. Oczywiście, uzależnienie od orgazmu jest bezpieczniejsze niż nałóg nadmiernego jedzenia, picia alkoholu, nikotynizmu, czy narkomanii. Jednocześnie jednak podobnie jak wyżej wymienione, kompulsywna masturbacja może również negatywnie wpłynąć na codzienne życie danej osoby i poważnie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

Uzależnienie od masturbacji nie jest zdiagnozowanym zaburzeniem psychicznym. Czasami może to być objaw innych chorób i stanów pokrewnych. Obecnie medycyna nie dysponuje dokładnymi kryteriami, według których można definitywnie stwierdzić, czy jest to dla nas problem – tylko my możemy o tym zadecydować. Walka z masturbacją przebiega więc poprzez indywidualne konsultacje z terapeutą i seksuologiem, którzy mogą zadać konkretne pytania w celu ustalenia, czy potrzebujemy terapii.

Objawy uzależnienia od masturbacji – jak wyglądają?

Codzienna masturbacja nie jest bezpośrednią oznaką uzależnienia. Regularna masturbacja niekoniecznie oznacza, że musimy zastanowić się nad tym, jak zwalczyć uzależnienie od masturbacji. Czerwona lampka powinna zapalić się, jeśli:

  • Masturbacja jest czasochłonna;
  • Twoje życie miłosne cierpi z powodu masturbacji;
  • Kiedy wybierasz to drugie między zwykłymi czynnościami a masturbacją (np. nie idziesz na imprezę, zostając w domu w określonym celu);
  • Masturbujesz się w miejscach publicznych lub gdziekolwiek chcesz w różnorodnych warunkach (np. w publicznej toalecie lub w toalecie na imprezie);
  • Masturbujesz się, kiedy nie jesteś podniecona i robisz to tylko dla poczucia orgazmu;
  • Zawsze masturbujesz się, aby poradzić sobie z negatywnymi emocjami;
  • Jeśli czujesz się winna i żałujesz po lub w trakcie masturbacji;
  • Często myślisz o masturbacji.

Po czym poznać uzależnienie od masturbacji?

Przyczyn może być wiele: od predyspozycji biologicznych po retraumatyzację przemocy z przeszłości. Oto niektóre z najczęstszych, wśród których możesz znaleźć coś związanego z Tobą.

Często masturbacja u kobiet i mężczyzn jest wykorzystywana przez osoby z zaburzeniami depresyjnymi lub lękowymi. Faktem jest, że kiedy osiągamy orgazm, w naszym organizmie uwalnia się cały „koktajl” hormonów: adrenaliny, dopaminy, oksytocyny i prolaktyny. Ta mieszanka przynosi nam przyjemność i euforię, która pomaga radzić sobie z negatywnymi uczuciami. Jednak nie trwa to długo, więc aby powtórzyć efekt, osoba musi się raz po raz masturbować. W takim przypadku ryzykujemy potencjalnemu rozwojowi uzależnienia.

W ten sam sposób masturbacja dotyka ludzi, którzy próbują poradzić sobie z jakąś ważną stratą lub poważnym urazem moralnym. Krótkotrwałe uczucie euforii ułatwia przeżycie traumatycznego doświadczenia i uzyskanie ukrytych pozytywnych emocji. Jeśli jednak jest to stan nadużywany, koniec końców pojawi się uzależnienie.

Jest również prawdopodobieństwo, że jesteś biologicznie predysponowana do takiego uzależnienia. Badania pokazują, że u osób ze skłonnością do kompulsywnych zachowań seksualnych pewne powiązania między niektórymi strukturami mózgu są bliższe. Ten obraz jest podobny do połączeń w mózgu osób podatnych na uzależnienie od narkotyków.

Czasami problem może wynikać ze zmian neurologicznych. Brak równowagi substancji chemicznych w mózgu i niektóre stany neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona, mogą powodować nadmierny popęd seksualny i kompulsywną masturbację.

Jak leczyć uzależnienie od masturbacji?

Jeśli nie radzisz sobie samej, zwróć się o pomoc do psychoterapeuty lub seksuologa. Najprostszym sposobem rozwiązania problemu jest terapia rozmowami. Uzależnienie od masturbacji u kobiet jest wyleczalne, a dzięki rozmowom można dokładniej zidentyfikować przyczynę uzależnienia i rozpoczęcie bezpośredniej pracy nad nią w celu całkowitego wyleczenia. Ile trwa leczenie onanizmu? Przezwyciężenie uzależnienia może zająć kilka miesięcy, nawet jeśli wydaje Ci się, że główny problem jest prosty i jasny.

Na przykład, jeśli uzależnienie od masturbacji spowodowane jest jakąś traumą, terapeuta zasugeruje przepracowanie tej traumy i znalezienie najlepszych narzędzi do radzenia sobie z bólem. Zadziała również, jeśli masturbacja zostanie wykorzystana do przezwyciężenia nadmiernego stresu w codziennym życiu.

Zastanawiając się, jak leczyć masturbację możemy pomyśleć o terapii lekami. Nie jest to jednak użyteczne narzędzie. Walka z masturbacją za pomocą leków może odbyć się tylko w przypadku, jeśli zdiagnozowano u Ciebie inne zaburzenia psychiczne lub behawioralne, takie jak depresja lub zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Leki mogą pomóc zmniejszyć chęć na masturbację i radzić sobie z kompulsywnymi zachowaniami. Nawiasem mówiąc, jednym z najczęstszych skutków ubocznych antydepresantów jest właśnie zmniejszenie popędu seksualnego.

Masturbacja u kobiet – boję się rozmowy z lekarzem, co zrobić?

Wstyd jest bezużytecznym i raczej destrukcyjnym uczuciem. Jest jednak całkowicie zrozumiałe, dlaczego niektórzy ludzie boją się rozmawiać o seksie i nie tylko z nieznajomym, ale także ze swoim partnerem. Rzeczywiście, w społeczeństwie temat życia seksualnego jest w większości przykryty warstwą tabuizacji. Wiąże się to nie tylko z wierzeniami religijnymi, lecz także po prostu z ideami moralnymi, których uczą nas starsze pokolenia.

Jednak w tym przypadku można sobie choć trochę pomóc. Zmiana pracy, czy zdobycie hobby to jedne z wielu przykładów. Nowe zajęcia skierują Twoją uwagę na inne rzeczy, które także przyniosą przyjemność. Bardzo dobrze ze stresem i negatywnymi emocjami pomaga rozpoczęcie uprawiania jakiegoś sportu. W szczególności wymieniane są tu joga i bieganie, jako czynności nie tylko stymulujące produkcję dopaminy, hormonu radości, ale także świetnie odprężające.

Nałogowa masturbacja u kobiet może zostać pokonana także przez znalezienie grupy wsparcia z podobnym problemem. Nie musisz nawet opowiadać o swoim doświadczeniu, możesz po prostu posłuchać, jak inne kobiety pokonują swoje uzależnienie. Jeśli w ogóle nie możesz się przezwyciężyć i „otworzyć”, wejdź na fora tematyczne i grupki w mediach społecznościowych. Na najpopularniejszych forach pojawia się wiele wątków na temat uzależnień seksualnych.

Problem z masturbacją? – nałóg możliwy do pokonania

Kobieca masturbacja jest czymś normalnym, jednakże nadmierne poszukiwanie dopaminy i zaspokajania chęci doświadczenia orgazmu mogą spowodować rozwój uzależnienia. Należy pamiętać, że walka z masturbacją to proces, który jest w stanie trwać wieloma miesiącami. Wygospodarowanie czasu na inne zajęcia może pomóc przenieść Twoją uwagę z masturbacji na inne satysfakcjonujące zajęcia. Koniec końców, poważne myślenie nad tym, jak oduzależnić się od masturbacji powinno zachęcić nas do wizyty u terapeuty, który będzie w stanie zidentyfikować problem w zarodku i skutecznie go przepracować.

Jeśli Twoje uzależnienie od masturbacji powiązane jest z brakiem partnera, przeczytaj ten artykuł:
https://mabella.pl/co-zrobic-by-facet-oszalal-w-lozku/

Przydatne informacje: https://pl.wikipedia.org/wiki/Masturbacja