USG połówkowe ciąży – co jest sprawdzane w trakcie badania?

W trakcie trwania ciąży podstawowym badaniem obrazowym jest ultrasonografia. Wykonuje się ją kilka razy w trakcie trwania całej ciąży. Dzięki USG lekarz ginekolog może stwierdzić, czy pacjentka jest w ciąży, ile płodów znajduje się w jamie macicy i czy jajo płodowe jest prawidłowo umiejscowione, a w późniejszym okresie również, czy płód rozwija się prawidłowo. Jednym z ważniejszych badań USG w ciąży jest USG połówkowe. Czemu służy to badanie? Przeczytaj, żeby się dowiedzieć!

Kiedy trzeba wykonać USG połówkowe?

Tak jak sugeruje nam nazwa badania ‒ USG połówkowe wykonuje się w połowie ciąży, a dokładnie między 18 a 22 tygodniem ciąży. Warto pamiętać, że w 18 tygodniu ciąży płód waży około 250 g, natomiast w 22 tygodniu ciąży masa płodu jest już dwukrotnie większa i wynosi około 500 g. Z tego powodu, ocena anatomii płodu jest znacznie dokładniejsza pod koniec tego okresu.

Co możemy uwidocznić w trakcie USG połówkowego?

Podczas badania sprawdzana jest anatomia płodu, wszystkie części ciała są po kolei oglądane, mierzone i oceniana jest ich prawidłowość. W badaniu ocenia się między innymi:

  • główka ‒ obwód oraz szerokość główki, wymiary móżdżku oraz prawidłowość profilu twarzy;
  • szyja ‒ wykluczenie zmian w obrębie szyi (obrzęku karku);
  • klatka piersiowa ‒ prawidłowość budowy serca, dużych naczyń, ciągłość przepony;
  • brzuch ‒ obwód brzucha, uwidocznienie żołądka, obecność nerek oraz pęcherza moczowego i jego wypełnienie;
  • narządy płciowe ‒ ocena płci i prawidłowego wykształcenia narządów;
  • pępowina ‒ liczba naczyń w pępowinie
  • kończyny górne i dolne ‒ wymiary kości udowych, ruchomość kończyn
  • kręgosłup ‒ jego ciągłość lub obecność rozszczepu;
  • łożysko ‒ lokalizacja w jamie macicy;
  • długość szyjki macicy.

Podczas USG połówkowego lekarz ginekolog może zatem wykryć lub wstępnie wykluczyć obecność wielu poważnych wad wrodzonych, w tym tych dotyczących serca, układu pokarmowego, moczowego czy nerwowego. Na podstawie tego badania można również wysnuć podejrzenie niektórych zespołów wad wrodzonych. W takim przypadku lekarz prowadzący powinien zaproponować rozszerzenie diagnostyki prenatalnej.

Przebieg USG połówkowego ciąży

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Jest ono bezbolesne, a pacjentka i rozwijający się płód nie są narażeni na szkodliwe promieniowanie. USG połówkowe trwa około 15-20 minut i jest wykonywane w pozycji leżącej. Lekarz nakłada na głowicę ultrasonograficzną niewielką ilość żelu, a następnie przykłada ją do powłok brzusznych i poruszając głowicą, uwidacznia wszystkie części ciała płodu. Na podstawie pomiarów, lekarz oblicza szacowaną masę płodu, a wszystkie pomiary odnosi do norm odpowiednich do wieku ciążowego.

USG połówkowe jest istotnym elementem diagnostyki prenatalnej. Określa nie tylko ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w budowie płodu, ale również ocenia prawidłowość budowy macicy dla wieku ciążowego i pozwala na podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych.