Czy buty można prać w pralce?

Czy w pralce można prać buty?

Czy buty można prać w pralce? To pytanie zadaje sobie ogromna ilość osób, która ma problem z tym, aby doczyścić swoje buty. Warto więc znaleźć odpowiedź na to pytanie, aby raz na zawsze uzyskać jasność.

Inwazyjne pranie automatyczne

Teoretycznie obuwie można kłaść do pralki. Praktycznie – warto się zastanowić, czy jest to konieczne. W szczególności, jeżeli mowa jest o zabrudzeniach lekkich, które będzie można bez problemu zmyć wilgotną szczotką, czy też specjalnie do tego dedykowanym płynem. Za tym, aby buty umieścić w pralce, przemawiać mogą jedyne ciężkie zabrudzenia, jakie mogą powstać m.in. na skutek działania czarnej ziemi, gliny, od farby, itd.

Warto jednak zawsze uwzględnić materiał, z jakiego obuwie jest wykonane. Jeżeli jest to delikatna tkanina, to lepiej się jednak powstrzymać, szukając bardziej skutecznego sposoby na usunięcie zabrudzenia. Pranie w pralce jest skuteczne, ale nie można zapomnieć o tym, że zaliczane jest do form inwazyjnych, które mogą także uszkodzić całą strukturę buta.

Zakaz „wstępu” do pralki

Istnieje „niepisana”, ale warta uwagi lista, gdzie znaleźć można obuwie, jakiego do pralki nie powinno się wkładać. To właśnie tam zostały umieszczone:

  • buty na szpilce,
  • obuwie, które posiada na sobie drobne elementy, jak np. ćwieki, czy też cyrkonie,
  • obuwie robocze, jakie nosi na sobie plamy cementu.

Takiego rodzaju obuwia należy unikać, decydując się na ich mozolne, ale indywidualne czyszczenie, przy pomocy specjalnie dedykowanych detergentów.

Jak prać buty?

W pierwszej kolejności wykonując pranie ręczne, usuwając maksymalnie dużą ilość zanieczyszczeń. Nigdy nie można obuwia wkładać do pralki, wcześniej samodzielnie go nie czyszcząc. Delikatne buty, warto umieścić w specjalnie dedykowanych siateczkach, jakie najczęściej używa się do prania bielizny. Należy również zwrócić uwagę na to, aby maksymalna temperatura wyniosła 40 stopni. Do tego, należy ustawić maksymalnie niskie obroty, aby nie doszło, w trakcie prania, do uszkodzenia konstrukcji butów.