Każdy z nas świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że jajka są niezwykle cennym źródłem białka i innych mikroelementów. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie wyobraża sobie swojego jadłospisu właśnie bez jajek. Warto w tym momencie jednak podkreślić, że jajka można spożywać w wielu, różnych postaciach. Zwykle wielu dietetyków i techników żywienia wskazuje jasno na to, że to jajka na miękko zawierają o wiele więcej substancji odżywczych i łatwo przyswajalnego białka, niż jajko ugotowane na twardo. Wobec tego ile gotujemy jajko na miękko i jakie są właściwości odżywcze jajka na miękko?
Jajka na miękko – czas gotowania
Nie da się ukryć, że kwestia gotowania jajek na miękko od zawsze była niezwykle problematyczna. Wystarczy bowiem kilka sekund dłużej w gotującej się wodzie i cały plan ugotowania jajka na miękko zostanie po prostu skutecznie zniwelowany. Okazuje się jednak, że odpowiedź na pytanie: ile się gotują jajka na miękko?, nie jest jednoznaczna. Wynika to z faktu, że wiele zależy od rozmiaru jajka, a także od tego, czy wlewamy na samym początku zimną czy też ciepłą wodę. Wobec tego ile się gotuje jaja na miękko?
Ile się gotuje jajka na miękko w zależności od rozmiaru?
Ile czasu gotować jaja na miękko? Wiele zależy od tego, jak duże jest gotowane przez nas jajko. Doskonale zdajemy sobie pewnie sprawę z tego, że niektóre jajka są wielkie, zaś inne mają dość filigranowe wymiary. Wobec tego, można powiedzieć, że:
- jajko na miękko w rozmiarze L będzie potrzebowało około 6,5 minuty;
- jajko na miękko w rozmiarze M będzie potrzebowało około 5 minuty;
- jajko na miękko w rozmiarze S będzie potrzebowało 4,5 minuty.
Warto w tym momencie pamiętać, że czas rozpoczynamy odliczać od momentu, wrzucenia jajek do wody – w tym wypadku nie musimy odliczać czasu od momentu, w którym woda się zagotuje.
Ile gotować jajko na miękko wrzucone do wrzątku?
Powyżej został przedstawiony czas gotowania jajka na miękko w momencie, kiedy zostanie ono wrzucone do zimnej lub ciepłej wody. Jednocześnie warto zauważyć, że czas gotowania jajka na miękko znacznie się zmieni w momencie, kiedy wrzucone zostanie ono prosto do wrzątku. W tym wypadku czas gotowania jajka na miękko skraca się dosłownie o jedną minutę, czyli będziemy musieli je gotować odpowiednio:
- 5,5 minuty;
- 4 minuty;
- 3,5 minut.
Ile gotować jajko żeby żółtko było płynne?
Nie da się ukryć, że bardzo często zdarza się, że nawet kiedy staramy się ugotować jajko na miękko, nie zawsze wychodzi nam to idealnie. Wobec tego ile czasu gotują się jajka na miękko, by zachować w nich pełne, płynne żółtko? Otóż czas gotowania powinien być zgodny z tym, co zostało przedstawione powyżej. Niemniej jednak najważniejszą kwestią jest przerwanie procesu gotowania w odpowiednim momencie. Mowa tu o tym, by tuż po upływie czas zalać jajka na miękko zimną wodą, co skutecznie przerwie proces gotowania, a tym samym proces ścinania się żółtka. W ten sposób przygotujemy idealne jajko na miękko, którego żółtko będzie płynne i niezwykle smaczne.
Jak ugotować jajko na miękko?
Skoro wiemy już ile się gotuje jajka na miękko, to warto również zastanowić się jak to dobrze zrobić. Okazuje się, że czas gotowania jaj na miękko, jest jedynie wskazówką do sukcesywnego przygotowania tego smakołyku. Niemniej jednak istnieje jeszcze wiele innych aspektów, które warto uwzględnić podczas gotowania jajek na miękko. Sam fakt ile minut gotować jajko na miękko to oczywiście kwestia nadrzędna, warto jednocześnie zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniego garnka. To z kolei zależy od tego, ile jajek na miękko zamierzamy przygotować. Okazuje się, że naczynie powinno być na tyle duże, by można było dość swobodnie umieścić jajka na dnie- jedno obok drugiego. Co więcej, woda powinna być zalana w takiej ilości, by w całości pokryła ona jajka. Oczywiście mowa tu o wrzucaniu jajek do zimnej wody. Wówczas przez pierwsze kilka minut gotowania warto przykryć naczynie pokrywką i doprowadzić do tego, by woda zagotowała się nieco szybciej.
Jak się robi jajka na miękko w gotującej się wodzie?
W momencie kiedy zdecydowaliśmy się wkładać jajka na gotującą się wodę, wówczas możemy się zastanawiać jak długo gotuje się jajko na miękko i jak takie jajka przygotować? Otóż w momencie kiedy wrzucamy jajko do gotującej się wody, odejmujemy minutę od standardowego czasu gotowania. Warto zauważyć, że w tym momencie również powinniśmy zadbać o to, by garnek miał wystarczająco dużą pojemność i wystarczająco dużo wody.
Jajko na miękko – ile minut od zagotowania?
W pierwszej kolejności musimy doprowadzić do wrzenia wody. W tym celu najlepiej będzie postawić naczynie na największym palniku, a także przykryć pokrywką. Wówczas woda po upływie około 1 minuty powinna się zagotować. Następnie przy pomocy dużej łyżki wkładamy jajka na miękko- jedno po drugim. Najlepiej układać je na dnie jedno obok drugiego. Warto zachować pełną ostrożność, tak by jajko na miękko nie zostało przypadkiem uszkodzone. Wówczas woda wraz z płynnym białkiem może po prostu wykipieć. Następnie odejmuje jedną minutę od standardowego czasu gotowania się jajek na miękko. Nie zapomnijmy również o tym, by na samym końcu szybko zdjąć naczynie z palnika, a także odlać gorącą, wciąż gotującą się wodę. By żółtko rzeczywiście było płynne, trzeba przerwać proces gotowania zalewając jajka na miękko zimną wodą. Co więcej warto je w zimnej wodzie pozostawić wciąż na około 1 minutę. Dzięki temu będą one chłodne i o wiele łatwiej będzie można je obrać.
Jak gotować jajko na półmiękko?
Nie da się ukryć, że nie wszyscy z nas muszą przepadać za płynnym żółtkiem i półpłynnym białkiem. Wówczas z pewnością będziemy chcieli przygotować jajko na półmiękko. Jednocześnie to również może okazać się dość dużym wyzwaniem. Tak więc ile gotować jajka na półmiękko i czym one się charakteryzują?
Co wyróżnia jajko na półmiękko?
Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, ile gotować jajko na miękko i jak wygląda jajko na miękko. Ma ono bowiem niezwykle płynne żółtko i gotuje się je w zależności od rozmiaru nie więcej niż około 5,5 minuty. Jednocześnie warto zauważyć, że niektórzy o wiele bardziej doceniają sobie jajko na półmiękko. Co je wyróżnia? Otóż jajko na półmiękko nie posiada aż tak płynnej konsystencji. Można śmiało powiedzieć, że białko jest praktycznie w całości ścięte, choć dalej pozostaje ono w pełni miękkie. Dodatkowo żółtko również nie jest aż tak płynne. Zwykle można mówić tu o konsystencji półpłynnej, która jest nieco bardziej ciągnąca się. Jajko na półmiękko również jest bogactwem wielu składników odżywczych i substancji mineralnych.
Jak długo gotować jajka na półmiękko?
Przygotowanie idealnego jajka na półmiękko również jest prawdziwą sztuką. Przede wszystkim ponownie niezbędne jest uwzględnienie rozmiaru jajka, a także tego, czy wrzucamy je bezpośrednio do wrzątku, czy być może decydujemy się na włożenie jajek do zimnej wody i dopiero zaczynamy je zagotowywać.
Jak długo gotować jajko na półmiękko we wrzącej wodzie?
Jajka na półmiękko analogicznie muszą być gotowane nieco dłużej niż klasyczne jajka na miękko. Wobec tego zacznijmy od czasu, jaki muszą one spędzić we wrzącej wodzie. Zgodnie z rozmiarem można powiedzieć, że:
- jajka na półmiękko w rozmiarze L będą potrzebowały 7,5 minuty;
- jajka na półmiękko w rozmiarze M będą potrzebowały 6,5 minuty;
- jajka na półmiękko w rozmiarze S będą potrzebowały około 5,5 minuty.
Warto również pamiętać o tym, by po upływie wyznaczonego czasu szybko przerwać proces gotowania zalewając jajka zimną wodą. Dzięki temu prostemu i niezwykle skutecznemu trikowi uda się nam zachować odpowiednią, półpłynną konsystencję i wszystkie walory smakowe.
Jak długo gotować jajko na miękko w zimnej wodzie?
Jeśli zdecydowaliśmy się na to, że lepszym rozwiązaniem będzie gotowanie jajka na półmiękko w zimnej wodzie, wówczas musimy liczyć się z tym, że zmieni się czas potrzebny na ugotowanie takiego jajka na półmiękko. W przypadku kiedy decydujemy się na włożenie jajka do zimnej wody, wówczas natychmiast rozpoczynamy odliczanie czasu. Co więcej, czas na to, by woda mogła się zagotować wynosi zwykle około 1 minuty. Analogicznie dodajemy tę jedną minutę do czasu standardowego gotowania jajka na półmiękko. W związku z tym można powiedzieć, że:
- jajko na półmiękko w rozmiarze L, gotowane w zimnej wodzie, będzie potrzebowało 8,5 minuty;
- jajko na półmiękko w rozmiarze M, gotowane w zimnej wodzie, będzie potrzebowało 7,5 minuty;
- jajko na półmiękko w rozmiarze S, gotowane w zimnej wodzie, będzie potrzebowało 6,5 minuty.
Podobnie jak w powyższym przypadku, proces gotowania trzeba przerwać zalewając jajka zimną wodą.