Jak rozjaśnić włosy w domu? Jakie stężenie oksydantu wybrać oraz jak przeprowadzić zabieg?

jak rozjaśnić włosy - rozjaśnianie włosów w domu

Rozjaśnianie włosów w domu jest niezwykle często spotykanym zabiegiem, niezależnie od wyjściowego koloru włosów. Sprawdzi się bowiem zarówno u brunetki, jak i również szatynki czy nawet blondynki. Pozwala pozbyć się nadbudowanych pigmentów, a także pomaga uzyskać wymarzony kolor. Jak rozjaśnić włosy nie niszcząc ich? Odpowiadamy.

Rozjaśnianie w domu – najważniejsze informacje

Jak rozjaśnić włosy? To bardzo proste. Wystarczy wybrać odpowiedni rozjaśniacz i zacząć działać. Taki zabieg pozwoli na dowolną zmianę koloru, a dokładniej rozjaśnienie włosów aż do 8 tonów. To naprawdę imponujący wynik. Czy wystarczy jedynie wymieszać rozjaśniacz we właściwych proporcjach, przed odpowiednio długi czas zostawić go na włosach, aby uzyskać pożądany efekt? Niezupełnie. Rozjaśnianie włosów blond zdecydowanie nie jest prostym zabiegiem. Dlatego też konieczne jest odpowiednie przygotowanie, aby móc uzyskać wymarzony kolor włosów bez ich zniszczenia.

Jak rozjaśnić włosy w domu?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozjaśnić włosy na blond koniecznie musisz wiedzieć, z czym wiąże się cały ten proces. Tutaj zamiast farb stosowany będzie bowiem rozjaśniacz do włosów, który mieszamy w określonych proporcjach z odpowiednim stężeniem wody rozjaśniającej.

Rozjaśniacz do włosów jest niezbędny w sytuacjach, w których:

 • chcesz pozbyć się ciemnych pigmentów z włosa, a dokładniej wyeliminować z niego melaninę,
 • chcesz pozbyć się źle dobranej farby, jest to zabieg dekoloryzacji.

Rozjaśnianie włosów w domu rozjaśniaczem

Stopniowe rozjaśnianie włosów to działanie wieloetapowe. Dlatego też konieczne jest dokładne obserwowanie, całego procesu aplikacji, w czasie którego włosy będą przechodzić w różne tony. Najpierw w czerwone, następnie w pomarańczowe, żółte, by na samym końcu stać się w końcu włosami w kolorze blond, lub nie. Wynika to z faktu, iż cały proces jest zależny od wielu czynników. Są to między innymi:

 • Twój wyjściowy kolor włosów,
 • zastosowane stężenie oksydantu,
 • czas całego zabiegu,
 • indywidualne  czynniki.

Samodzielne rozjaśnianie włosów może okazać się szczególnie trudne ze względu na konieczność oceny, na jak długi czas należy pozostawić dany produkt na głowie. Dlatego też wiele kobiet decyduje się na wykonanie tej usługi zarówno u profesjonalnego fryzjera, jak i również wykonuje go z powodzeniem w domu. Jeśli i Ty zastosujesz profesjonalne produkty do rozjaśniania włosów i zwrócisz uwagę na wszelkie czynniki mające wpływ na ten skomplikowany proces, z pewnością uzyskasz ciekawe delikatne rozjaśnienie włosów.

Jak samemu rozjaśnić włosy w domu i od czego zacząć?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak się rozjaśnia włosy w sposób skuteczny i bezpieczny, bez zniszczenia włosów musisz zrobić to w odpowiedni sposób. Delikatne rozjaśnianie włosów w domu, aby było możliwe i nie przyniosło większej ilości szkód, powinno być wykonane na zdrowych i odżywionych włosach. Dlatego też bezwzględnie zadbaj o ich kondycję i wzmocnij je kompleksowo, zwłaszcza w sytuacji, w której chcesz podjąć się rozjaśniania włosów ciemnych do blondu.

Im mocniejszy efekt będzie Ci potrzebny, tym o wiele bardziej  inwazyjny będzie to proces dla Twoich włosów. Dlatego też konieczne jest mycie włosów delikatnymi szamponami, sięganie po maski i odżywki regenerujące oraz olejki, które pozwolą dogłębnie nawilżyć i odżywić włos. Dzięki temu kosmyki o wiele lepiej przyjmą rozjaśniacz w domu i nie ulegną zniszczeniu. Jeśli jednak Twoje włosy są naprawdę zniszczone, zdecydowanie lepiej najpierw postawić na kuracje wzmacniające i odżywcze, aby nie dopuścić do pogłębienia zniszczeń włosa. Stosuj więc lekkie i regenerujące produkty, które pomogą je wzmocnić. Dodatkowo po każdej aplikacji dobrze sprawdzi się serum na łamliwe końcówki lub te przeznaczone dla włosów zniszczonych i uwrażliwionych. Niezależnie od wyjściowego koloru włosów rozjaśnianie mocno je osłabi, dlatego też musisz o nie kompleksowo zadbać. W przeciwnym razie szybko się wykruszą i cały efekt odejdzie w zapomnienie. 

Jak samodzielnie rozjaśnić włosy? Spis niezbędnych produktów.

Chcąc przeprowadzić zabieg rozjaśniania w domowych warunkach, konieczne jest niezbędne zaopatrzenie. Jeśli chcesz wiedzieć czym najlepiej rozjaśnić włosy, warto dokładnie zorientować się w obowiązkowych produktach oraz narzędziach. Będzie to z pewnością:

 • Dobrej jakości rozjaśniacz do włosów w domu, który pomoże Ci uzyskać wymarzony kolor włosów. Jeśli nie chcesz zostać z pomarańczowymi lub żółtymi włosami, koniecznie wybierz dobrej jakości produkt, który jest polecany przez wielu użytkowników. Na rynku znajdziesz wiele różnych produktów, o innej konsystencji- między innymi pasty, kremu czy pudru. Do niego z kolei należy dobrać odpowiedni produkt rozjaśniający, czyli oksydant.
 • Oksydant to produkt rozwijający działanie rozjaśniacza. Może mieć różne stężenie, zarówno 3%, 6%, 9%, a nawet 12% (którego nie polecamy stosować w przypadku rozjaśniania). Pomoże on rozjaśnić włosy o określoną ilość tonów. Do bardzo ciemnych włosów warto wybrać oksydant 9%, który odpowiednio rozjaśni, ale nie spali włosów- tak jak będzie to w przypadku 12% developera. Do wypłukania pigmentów najlepiej zastosować oksydant o najniższym poziomie. Mocne stężenie oksydantu nie jest wskazane w przypadku rozjaśniania, ponieważ może trwałe zniszczyć włosy. Jeśli nie wiesz, jaki poziom stężenia wybrać sprawdź zalecenia producenta.
 • Niezbędne akcesoria takie jak pędzelek, rękawiczki, ręcznik, miseczka, plastikowa łyżka, pelerynka do farbowania.

Rozjaśnianie włosów samemu w domu – krok po kroku

Rozjaśnianie włosów ciemny blond to stosunkowo najprostszy proces. W tym przypadku nie ma konieczności stosowania wysokiego oksydantu oraz długiego czasu farbowania. Jednak niezależnie od przypadku, cały ten proces z pewnością ułatwi Ci producent, który w swoich produktach stosuje szczegółowe instrukcje, dzięki którym rozjaśnianie włosów o każdym kolorze będzie naprawdę proste i przyjemne. Jednak do całego zabiegu należy dobrze się przygotować. Nie myj włosów przez dwa, trzy dni, aby nabrały odpowiedniej warstwy ochronnej. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami:

 1. Przygotuj stanowisko oraz wszystkie niezbędne narzędzia i produkty, dzięki temu proces ten będzie zdecydowanie prostszy.
 2. Rozczesz włosy oraz podziel je na mniejsze sekcje.
 3. Wymieszaj rozjaśniacz i oksydant w odpowiednich proporcjach zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.
 4. Rozpocznij aplikowanie produktu na włosy. Jak nakładać rozjaśniacz na włosy? To proste. Jeśli wcześniej farbowałeś włosy, zacznij od odrostu. Na naturalnych włosach rozpocznij nakładanie od góry do dołu. Sprawdzaj co jakiś czas, w jaki sposób włosy zmieniają kolor. Trzymaj się zaleceń producenta odnośnie tego. Cały proces powinien trwać maksymalnie 40 minut przy oksydancie o stężeniu 3% i 6%. Przy mocniejszych stężeniach powinien być o wiele krótszy.
 5. Po zakończonym zabiegu umyj włosy, najlepiej z użyciem delikatnego szamponu oraz nałóż odżywkę na włosy w celu ich zregenerowania.

Jak rozjaśnić pasemka w domu lub wykonać balejaż na włosach? To bardzo proste. Do wykonania tego zabiegu będzie nam potrzebny dodatkowo jeden fryzjerski czepek do pasemek, poprzez który wyciągniemy pasemka, a następnie pokryjemy je rozjaśniaczem. Następnie postępujemy tak jak w standardowym przypadku.

Jak szybko rozjaśnić włosy?

Podczas rozjaśniania warto pamiętać o tym, że kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór produktów oraz czas. W przypadku włosów o jasnych tonach można zdecydować się na naturalne pojaśnienia za pomocą słońca czy naparu z rumianku. Jednak jeśli to okaże się niewystarczające, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby. Jak rozjaśnić włosy na blond? Jest to stosunkowo proste działanie także w przypadku ciemnych włosów, o ile właściwie dopasujemy rozjaśniacz oraz jego stężenie. 

Wybielanie, rozjaśnianie farbowanych włosów w domu – o czym warto pamiętać?

Wybielanie włosów to zabieg oparty o rozjaśnianie, jednak pozwalający uzyskać o wiele bardziej jasne tony. Jest on dość skomplikowany i nie powinien być wykonywany przez osoby niedoświadczone. Jak samemu rozjaśnić włosy do tego koloru? Z pewnością niezbędne będzie zastosowanie odpowiedniego oksydantu i rozjaśniacza (najlepiej z systemem plex, który o wiele mniej zniszczy włosy). Proporcje i czas działania produktu to kwestie w pełni indywidualne.

Jak rozjaśnić farbowane włosy w domu?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrze rozjaśnić włosy w domu, również te uprzednio farbowane, kluczowe jest dopasowanie odpowiedniego stężenia oksydantu do rozjaśniacza. Proces ten pomoże pozbyć się pigmentów z farby, jednak po tym często niezbędne będzie odpowiednie tonowanie pasm, które pozwoli przywrócić im świetny wygląd. Jednak jak rozjaśnić ciemny blond lub jasny brąz? W tej sytuacji ważne będzie dopasowanie niskiego poziomu oksydantu oraz uważne obserwowanie kolorów, które uzyskamy na głowie. Aby dodać odpowiedniego wyglądu całej fryzurze, warto po rozjaśnianiu odpowiednio stonować kosmyki z użyciem profesjonalnego tonera, który uzupełni wszelkie ubytki i doda odpowiedniego koloru włosom.