Jak skutecznie pozbyć się kilogramów? – Bieganie a odchudzanie

kobieta biega - bieganie a odchudzanie

Istnieje skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, są to ćwiczenia fizyczne. Trwałych rezultatów i pozytywnych zmian fizycznych nie można osiągnąć bez ruchu. Nie musimy męczyć się forsownymi ćwiczeniami fitness, wystarczy regularna aktywność fizyczna w umiarkowanych ilościach. Bieganie jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm,  pozwala zrzucić zbędne kilogramy i poprawia kondycję. Jakie korzyści dla naszego organizmu przynosi regularne bieganie? Ile razy w tygodniu biegać aby schudnąć?

Czy bieganie pomaga zrzucić brzuch?

Najpierw odpowiedzmy na często zadawane pytanie – czy bieganie pomaga zrzucić brzuch? Z pewnością, ale nie tylko. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak często trenujemy. Warto zacząć od spokojnego treningu, a dopiero po chwili spróbować urozmaicić i utrudnić trening. Ale nawet w dość wolnym tempie szybko zauważysz utratę wagi. Bieganie może nie tylko przerzedzać brzuch, ale także inne części ciała. Jedna godzina treningu może zredukować nawet 900 kalorii. Wyobraź sobie, że udaje Ci się regularnie biegać. Dzięki systematycznym treningom możemy spalić nawet cztery kilogramy w ciągu miesiąca. Oczywiście, aby schudnąć poprzez bieganie, musimy pamiętać o utrzymaniu zdrowej i zbilansowanej diety. Niezbędne są również dni odpoczynku.

Jak długi i ile razy w tygodniu biegać aby schudnąć?

Bieganie jest jak każda inna aktywność – po około 2 tygodniach regularnego treningu pojawią się pierwsze efekty. W tym czasie możemy zauważyć szczuplejsze i bardziej elastyczne ciało. To efekt regularnej aktywności fizycznej. Wiele zależy również od czasu treningu, wcześniej spożywanych posiłków oraz aktualnego składu ciała. Jeśli mamy zajęcia po południu lub wieczorem, organizm najpierw czerpie energię z węglowodanów, które spożywa w ciągu dnia. Gromadzą się w mięśniach w postaci glikogenu. Zazwyczaj przyjmuje się, że w ciągu pierwszych 20-30 minut około 80% energii organizmu pochodzi z węglowodanów, a około 20% z węglowodanów z tłuszczu. To mit, że tłuszcz zaczynamy spalać dopiero po 30 minutach biegania. Dzieje się to wcześniej, ale w mniejszym stopniu. Po około 30 minutach ćwiczeń stosunek zmienia się, czyli wynosi 80%. Energia pochodzi z nadmiaru tkanki tłuszczowej, balastu, który chcemy usunąć. Więc kiedy wychodzimy na spokojny trening, warto biegać 30-40 minut.

Bieganie a odchudzanie – przeciwwskazania

Niestety oprócz wielu plusów, biegania jak każda aktywność fizyczna ma również swoje minusy i ograniczenia. Jeśli jesteś otyły, powinieneś rozpocząć przygodę z joggingiem tylko wtedy, gdy pozwala na to Twoja waga. Spróbuj zacząć od ćwiczeń które mniej obciążają stawy np. od roweu, czy zajęć na basenie, a po przybraniu odpowiedniej wagi idź pobiegać. Warto też przed rozpoczęciem biegania skonsultować się z lekarzem, aby wykazać, czy nasz układ kostny i krążeniowy działa prawidłowo. Rozpocznij przygodę z bieganiem, kiedy pozwali na to Twoja waga. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych długotrwałych uszkodzeń przeciążeniowych.