Siemię lniane na włosy. Naturalne sposoby na piękne włosy

siemie lniane

Codzienna pielęgnacja włosów i skóry głowy jest bardzo ważna dla utrzymania ich w dobrej kondycji. Osoby borykające się z różnymi problemami powinny zwrócić większą uwagę: suche włosy, łupież, nadmiernie przetłuszczające się włosy, wypadanie włosów i nadmierna łamliwość. Dodatkowe zabiegi są zalecane przy wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów na włosy: koloryzacji, prostowania czy lokowania lokówką. Wiele osób stosuje naturalne metody – dlatego doceniane są właściwości siemienia lnianego.

Siemię lniane na włosy – co daje regularne stosowanie?

Siemię lniane jest popularne jako składnik kosmetyków do włosów ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych. Po pierwsze, nasiona lnu są bogate w witaminy i minerały. Witaminy znajdujące się w siemieniu lnianym to witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, D, E i K. Wysokowartościowymi minerałami w siemieniu lnianym są żelazo, fosfor, wapń, magnez, potas, cynk, a także miedź i selen. Warto wspomnieć, że nasiona lnu zawierają również nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3.

Wszystkie te bogactwa mają właściwości, które trudno przecenić, w tym ich zastosowanie we włosach i kosmetykach. Dzięki nim włosy stają się odżywione, zdrowe i lśniące, zapewniając idealne warunki do zdrowego wzrostu. Siemię lniane do włosów jest silnie nawilżające, dlatego ten składnik jest szczególnie polecany do włosów suchych, matowych, a także zniszczonych, łamliwych lub puszących się, które uwielbiają len. Siemię lniane pomaga również przy nadmiernej tłustości i łupieżu. Nic dziwnego, że nasiona lnu często znajdują się w naturalnych szamponach, żelu lnianym,  odżywkach i maskach.

Żel lniany – czym się charakteryzuje?

Siemię lniane jest bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za prawidłowe nawilżenie, elastyczność i sprężystość włosów. Dlatego czysty żel z siemienia lnianego można bez problemu nakładać na włosy zamiast regenerującej maski lub skóry głowy zamiast nawilżającego wcierania. Żel z siemienia lnianego wzbogaca również płukanki i gotowe maseczki, a nawet może być stosowany jako zamiennik lakieru lub żelu do stylizacji włosów. Do zaparzacza wsyp łyżkę niezmielonych nasion, włóż ekspres do garnka, zalej filiżanką gorącej wody, przykryj i gotuj przez 15 minut, pamiętając o mieszaniu od czasu do czasu. Na skórę głowy i włosy należy nałożyć chłodną, jeszcze ciepłą maskę. Żel z siemienia lnianego można stosować przed i po myciu szamponem. Nakładam maskę przed myciem szamponem, a następnie zawijam włosy w folię i noszę hermetyczną bandanę z ręcznika, aby żel nie spływał z moich włosów. Po 20-30 minutach myję włosy szamponem.

Siemienie lniane – skutki uboczne i działanie niepożądane

Zmielone nasiona lnu możemy przygotować lub sami zmielić. Pomoże nam w tym moździerz lub blender. Zmielone nasiona zalać wrzątkiem. Po chwili nasiona nabierają lepkiej konsystencji. Tak przygotowaną mieszankę możemy pić – wspomoże to układ pokarmowy. Siemię lniane działa jak antykoagulant, więc osoby przyjmujące podobne leki (takie jak aspiryna) powinny unikać spożywania nasion lnu. Ponadto, jeśli mamy wysoki poziom cholesterolu i przyjmujemy leki na jego obniżenie, powinniśmy stosować siemię lniane ostrożnie i skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.