Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Rozmowa o pracę to wydarzenie, do którego warto się przygotować, zwłaszcza jeśli zależy nam na uzyskaniu posady. Sprawdź, na co musisz zwrócić uwagę, nim stawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej u potencjalnego pracodawcy!

1. Dowiedz się czegoś o stanowisku i firmie

Idąc na rozmowę o pracę, koniecznie musisz zapoznać się z informacjami o danej firmie. Z jednej strony chodzi o to, by pokazać rekruterom, że wiesz, gdzie chcesz się zatrudnić, ale z drugiej – celem takiego sprawdzania przyszłego pracodawcy jest również uzyskanie informacji istotnych z Twojego punktu widzenia. Sprawdź, co sądzą o danym zatrudniającym jego obecni lub byli pracownicy, wpisując odpowiednią frazę w Google (połączenie nazwy pracodawcy ze słowem „opinie”, np. opinie o pracy w Biedronce czy innym sklepie) – w ten sposób dowiesz się, czy to praca dla Ciebie!

2. Dokładnie zapoznaj się z kryteriami przyjęcia na dane stanowisko

Aplikując na stanowisko czytasz oczywiście ogłoszenie, jednak zapewne niezbyt wiele uwagi poświęcasz kryteriom w nim zawartym. Tymczasem to bardzo istotne – potencjalny pracodawca może zapytać Cię, dlaczego uważasz, że jesteś dobrym kandydatem na to stanowisko i wówczas świetnym rozwiązaniem jest odwoływanie się do cech, jakich poszukuje pracodawca. Spróbuj zastanowić się, czy spełniasz choćby część z wymagań stawianych w ogłoszeniu, a jeśli tak, przypomnij sobie sytuacje, które to udowadniają i opowiedz o nich rekruterowi!

3. Ubierz się odpowiednio

Choć dziś nieco mniej uwagi przywiązuje się do stroju formalnego w trakcie rozmowy o pracę na wiele stanowisk, to, w co się ubierzesz, wciąż bardzo wiele mówi o Tobie. Dlatego też dobierz strój, który będzie odpowiedni do okazji, czysty i nie pognieciony – w ten sposób dobrze zaprezentujesz się potencjalnemu pracodawcy i pozostawisz po sobie świetne wrażenie.

4. Zadbaj o pozytywne nastawienie

Idąc na rozmowę, nastaw się do niej pozytywnie. Nawet jeśli to któreś z kolei spotkanie rekrutacyjne, a Ty powoli zaczynasz tracić nadzieję na zmianę lub pozyskanie pracy – pamiętaj że ze skwaszoną miną i złym humorem z pewnością nie zrobisz dobrego wrażenia.

5. Nie udawaj

Nie staraj się udawać kogoś, kim nie jesteś, nawet jeśli nie spełniasz niektórych wymagań na dane stanowisko. Przykładowo, jeśli nie potrafisz liczyć bardzo szybko, nie próbuj wmówić pracodawcy, że jest inaczej. Nawet jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej kłamstwo nie zostanie zdemaskowane, to z pewnością tak będzie po zatrudnieniu, zwłaszcza jeśli stanowisko wymaga danej umiejętności.

6. Wykazuj zainteresowanie

Postaraj się zadawać pytania dodatkowe. Podczas rozmowy rekruter z pewnością kilkukrotnie spyta Cię, czy masz jakieś pytania i wiemy doskonale, że trudno jest wymyślić coś „na szybko”. Dlatego przygotuj sobie listę potencjalnych pytań przed rozmową i korzystaj z każdej okazji, by je zadać. Jeśli jednak Twój rozmówca niepytany rozwiał wszelkie Twoje wątpliwości, możesz zaznaczyć, że na ten moment wszystko jest jasne, jednak gdyby jakieś pytania się pojawiły, spytaj, jak możesz się z nim skontaktować. To będzie oznaką Twojego zainteresowania stanowiskiem!

Jeśli zastosujesz się do powyższych zasad, zdecydowanie zwiększysz swoje szanse na uzyskanie wymarzonej posady. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli potencjalny pracodawca Cię nie wybierze, to nie musi mieć wiele wspólnego z Twoją prezentacją: po prostu mógł pojawić się kandydat lepiej dopasowany do stanowiska.