Farbowanie włosów bibułą – szybki sposób na fantazyjną fryzurę

farbowanie włosów bibułą

Farbowanie włosów bibułą jest idealnym sposobem na stworzenie kolorowych, fantazyjnych pasem na włosach i wyczarowanie odmienionego, imprezowego looku w krótkim czasie. Ponieważ  koloryzacja taka nie jest trwała, jest to również świetna metoda na wypróbowanie nowych odcieni, albo stworzenie szalonej, weekendowej fryzury, nawet jeśli w poniedziałek znów musisz wyglądać jak poważny pracownik urzędu. O czym warto pamiętać przez rozpoczęciem koloryzacji i jak się do tego zabrać, żeby efekt był tym, czego oczekujesz?

Farbowanie włosów bibułą – o czym trzeba pamiętać?

Koloryzacja włosów za pomocą bibuły nie jest niczym nowym. Jednak za sprawą TikToka i filmików na YouTube ponownie jest na fali. Jest to sposób, dzięki któremu na włosach uzyskać można kolorowe pasemka, nawet w wielu odcieniach jednocześnie, w naprawdę krótkim czasie. Innymi zaletami takiego farbowania jest niewątpliwie niski koszt, łatwość zdobycia materiału oraz prosty sposób nanoszenia koloru na włosy. Nie jest to jednak dobry sposób na trwałą zmianę wizerunku. Dzięki bibule można wypróbować jednak, jak będziemy się czuć w jakimś ekstrawaganckim kolorze i jeśli uznamy, że to właśnie to, czego szukamy – nic nie stoi na przeszkodzie w wykonaniu trwalej koloryzacji profesjonalnym produktem do farbowania.

Niestety, nie w każdym przypadku efekty barwienia bibułą będą tak samo spektakularne. Skuteczność tej metody koloryzacji zależy od kilku czynników. Warto pamiętać, że:

  • im jaśniejsze włosy, tym bardziej wyraźny efekt koloryzacji. W przypadku włosów blond możliwe jest uzyskanie niemal wszystkich odcieni, zależnie od koloru wybranej bibuły, na ciemnych włosach widoczne będą jedynie delikatne refleksy;
  • największe nagromadzenie pigmentu występuje w bibułach o mocnych, nasyconych kolorach – czerwieniach, granatach i fioletach. Te kolory najłatwiej nanieść na włosy. Pozostałe odcienie mogą wymagać dłuższego przytrzymania bibuły na włosach, będą również dużo bardziej wyraźne na bardzo jasnym blondzie;
  • włosy zniszczone łatwiej absorbują pigment z bibuły i zdarza się, że trudniej jest go później zmyć;
  • pigment z bibuły dość łatwo ulega wymyciu, jeśli fryzura zmoknie, albo włosy bardzo silnie spocą się podczas upału – trzeba liczyć się wówczas z zaciekami na skórze i ubraniu.

Jak farbować włosy bibułą krok po kroku?

Farbowanie włosów bibułą wykonywać należy na świeżo umytych i dokładnie wysuszonych włosach. Do wykonania pasemek wybrać można bibułę w jednym lub kilku kolorach – wszystko zależy od inwencji i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Przed rozpoczęciem koloryzacji, warto zabezpieczyć ramiona przed skapywaniem kolorowej cieczy. Ponieważ pigment barwi również skórę, najlepiej jest założyć rękawiczki jednorazowe, silikonowe lub foliowe.

Samo farbowanie wykonujemy w kilku prostych krokach:

  1. Dokładnie rozczesujemy włosy.
  2. Bibułę tniemy na niezbyt szerokie paski o długości ok. 30 cm.
  3. Wydzielamy pasma włosów do koloryzacji, delikatnie zwilżamy paski bibuły wodą (najlepiej ze zraszacza do kwiatów) i owijamy nimi wybrane pasma włosów.
  4. Po owinięciu wszystkich pasemek, dodatkowo zraszamy wodą i pozostawiamy na kilkanaście minut. Po tym czasie bibułę zdejmujemy i sprawdzamy efekt koloryzacji. Jeśli jest zadowalający, usuwamy bibułę. Jeśli nie, pozostawiamy na kolejnych kilka minut.
  5. Włosy można wysuszyć suszarką lub pozwolić im wyschnąć na powietrzu. Gotowe!

Jak długo utrzyma się efekt koloryzacji wykonanej bibułą?

Koloryzacja wykonana za pomocą bibuły nie jest trwała. Pigment z papieru osadza się w największej ilości na wierzchu włókien włosowych. Z tego względu ulega usunięciu niemal w całości już podczas pierwszego mycia. W rzeczywistości, czasem wystarczy deszcz, żeby efekt zniknął. Jeśli jednak włosy były wcześniej pooddawane rozjaśnianiu lub trwałej, możliwe jest, że łuski włosowe nie są całkowicie domknięte, więc barwnik może wnikać również do wnętrza włosów.  Taka koloryzacja nie wykorzystuje żadnych rodzajów chemicznych utrwalaczy, jednak jeśli włosy były uszkodzone, a pigment dostanie się do wnętrza włókien, to czasami kolor utrzymuje się na włosach dłużej.

Co zrobić, jeśli włosy po umyciu nadal są kolorowe, a nam zależy na powrocie do wyjściowego odcienia? Sposobem na przypieczenie wypłukiwania barwnika jest zastosowanie odżywki do włosów oraz płukanki z dodatkiem niewielkiej ilości wody utlenionej lub soku z cytryny.

Farbowanie włosów z wykorzystaniem kolorowej bibuły jest łatwe, tanie i nieskomplikowane. Warto wypróbować tę metodę, jeśli zależy nam na szybkiej metamorfozie przez imprezą lub letnim spotkaniem z przyjaciółmi.