Bąbelkowe kąpiele w stanie błogosławionym – jacuzzi w ciąży?

ciąża a jacuzzi

Czy korzystanie z jacuzzi w ciąży jest bezpieczne? To pytanie, na które twierdzącą odpowiedź chciałyby uzyskać wszystkie miłośniczki masażu wodnego będące w stanie błogosławionym. Nie jest ona jednak jednoznaczna i oczywista. Specjaliści w dziedzinie ginekologii i położnictwa dopuszczają możliwość zażywania przez kobietę ciężarną kąpieli bąbelkowej, ale wyłącznie w drugim trymestrze ciąży. Jeśli chodzi o pierwszy i ostatni trymestr, lekarze są zgodni, że kąpiel w wannie z hydromasażem stanowi poważne zagrożenie dla płodu. Nieodpowiedzialna wizyta przyszłej mamy w aquaparku lub salonie SPA może zakończyć się poronieniem lub narodzinami wcześniaka.

Korzystanie z jacuzzi w ciąży – warunki sine qua non

Korzystanie z jacuzzi w środkowym trymestrze ciąży, choć nieodradzane przez położników, aby było w pełni bezpieczne, musi spełniać kilka warunków:

  • maksymalna temperatura wody w wannie z hydromasażem powinna wynosić 37°C, gdyż przegrzanie organizmu nie jest korzystne dla matki ani płodu. Trzeba pamiętać, że w miarę upływu czasu kąpieli w jacuzzi woda nie stygnie, jak dzieje się to w przypadku zwykłej wanny.
  • kobieta ciężarna powinna unikać masażu okolic brzucha, gdyż może on doprowadzić do niepożądanych skurczów, a w konsekwencji utraty dziecka. Wskazane jest zatem, aby pani w stanie błogosławionym zajęła taką pozycję w wannie, by bąbelkowa kąpiel dawała relaks głównie jej stopom czy plecom.
  • hydromasaż musi być bardzo delikatny. Zbyt intensywny może również skończyć się poronieniem bądź przedterminowym porodem.
  • seans kąpieli w jacuzzi powinien trwać krócej niż sesje hydromasażu, którymi kobieta uprzyjemniała sobie czas przed ciążą.
  • hydromasaż nie może być zabiegiem stosowanym regularnie, lecz okazjonalną formą odpoczynku.

Jacuzzi ogrodowe – bezpieczny wybór dla pań w ciąży

Należy zdać sobie sprawę, że o ile część z wymienionych zaleceń – chociażby dotyczące czasu i częstotliwości korzystania z jacuzzi czy unikania masażu niektórych części ciała – niezwykle łatwo wypełnić, to do paru punktów trudno się dostosować korzystając  z publicznych kompleksów basenowych. Odwiedzając parki wodne czy salony SPA klientka nie ma bowiem żadnego wpływu na temperaturę kąpieli czy intensywność masażu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla pań w ciąży byłoby zażywanie masażu wodnego w prywatnym jacuzzi ogrodowym. Wówczas kobieta ma możliwość ustawić optymalną dla bezpieczeństwa jej i nienarodzonego dziecka temperaturę wody oraz może dostosować do własnych potrzeb i preferencji siłę masażu. Jeśli pani w ciąży nie ma możliwości korzystania z jacuzzi ogrodowego, pozostaje alternatywa w postaci łazienkowej wanny z hydromasażem. Z pewnością nie będzie  to kąpiel tak spektakularna jak w jacuzzi w parku wodnym czy we własnym ogrodzie, ale dużo bezpieczniejsza dla zdrowia przyszłej mamy niż korzystanie z basenu publicznego.

Argumentem, który działa na niekorzyść ogólnodostępnych kompleksów basenowych, jest też ich wątpliwa czystość. Publiczne baseny to siedlisko chorobotwórczych grzybów i groźnych bakterii. Przewija się przez nie tysiące ludzi, a nigdy nie mamy pewności, z jakimi przypadłościami zdrowotnymi przychodzą na basen. Trzeba zaś mieć na uwadze, że organizm kobiety oczekującej dziecka jest bardziej niż zwykle narażony na wszelkiego typu infekcje intymne, zarówno wirusowe, bakteryjne, jak i grzybicze.

Dobroczynne działanie masażu wodnego

Jeśli jednak kobieta ciężarna zadba, aby wszystkie warunki bezpiecznego korzystania z jacuzzi zostały spełnione, bąbelkowa kąpiel może nie tylko dostarczyć jej wspaniałego relaksu, ale również mieć działanie korzystne dla zdrowia. Hydromasaż zapewni bowiem każdej pani w stanie błogosławionym:

  • rozluźnienie mocno napiętych mięśni przykręgosłupowych czy mięśni nóg,
  • pobudzenie obiegu krwi w organizmie z korzyścią dla pracy całego układu sercowo-naczyniowego,
  • zniwelowanie migrenowych bólów głowy,
  • redukcję obrzęków nóg, na które częstokroć – z uwagi na dźwiganie dodatkowego ciężaru – narażone są panie w ciąży.

Ostatnia rzecz, o której warto, aby pamiętała każda kobieta spodziewająca się przyjścia na świat maluszka, to zasięgnięcie przed wejściem do jacuzzi opinii lekarza prowadzącego ciąże. A czy można moczyć nogi w occie podczas ciąży? <— Sprawdź artykuł!