Czy sadzenie tui to dobry pomysł na aranżację ogrodu? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które pragną zaprojektować piękną, ciekawą i inspirującą przestrzeń wokół domu. Jednak, aby znaleźć odpowiedź, najpierw należy zdobyć odpowiednią wiedzę na temat tego drobnego drzewa, jego wymagań środowiskowych, sposobu uprawy oraz możliwości zestawień z innymi roślinami.
Sadzenie tui rozwiązaniem dla ogrodowych nowicjuszy
Tuja jest żywotnikiem o nie zbyt wysokich preferencjach glebowych, dlatego nawet osoba, która nie ma wielkiego doświadczenia w zajmowaniu się roślinami, powinna sobie z nią poradzić. Wystarczy jedynie pamiętać o :
- zapewnieniu podłoża o lekkiej kwasowości (może być wzbogacone specjalnym torfem do iglaków)
- posadzeniu w nasłonecznionym lub półcienistym miejscu
- podlewaniu w początkowym okresie po wsadzeniu i wspomaganiu nawozami.
- o regularnych zabiegach pielęgnacyjnych, jak przycinanie, usuwanie starych lub chorych gałązek.
Sadzenie tui – podstawowe zasady
Aby właściwie zaprojektować ogród używając żywotników, najpierw należy dokładnie zmierzyć jego powierzchnię. Wiadomo, że odległość pomiędzy sadzonkami zależeć będzie od docelowych rozmiarów rośliny. Karłowate, kuliste odmiany tui nie będą potrzebowały tyle miejsca co kilkumetrowe tuje Brabanty, czy Szmaragdy, które zwykle sadzimy w odstępie 70 cm od siebie.
Znając już długość ogrodzenia, które chcemy obsadzić, w łatwy sposób możemy policzyć, ile roślin będzie potrzebnych. Kiedy mamy już tuje w zasięgu ręki, wtedy należy zacząć kopać w ziemi otworki, które oprócz włożenia sadzonki można wzbogacić specjalnym torfem. Zawsze należy liczyć się z faktem, że po pracach ogrodniczych zostanie nadmiar ziemi, którą dobrze byłoby mądrze zagospodarować.
Sadzenie żywotników może się odbywać od wiosny do jesieni. Ważną rzeczą jest ich podlewanie, którego nie wolno zaniedbywać zwłaszcza w początkowej fazie. Natomiast kilkuletnie rośliny radzą sobie dobrze nawet podczas krótkotrwałych suszy. Nie należy się spodziewać natychmiastowych przyrostów, ponieważ zaraz po wsadzeniu cała energia rośliny skoncentrowana jest na rozwoju korzeni.
Gdzie najpiękniej prezentuje się tuja?
Żywotniki najczęściej używane są do tworzenia naturalnych szpalerów oraz ogradzania działki. Są zimozielone, dzięki czemu wyglądają atrakcyjnie przez cały rok i nie zostawiają po sobie pustych przestrzeni, jak np. ligustr. Ich dodatkową zaletą jest w miarę szybki wzrost (około 25 cm rocznie), co pozwala widzieć efekty swojej aranżacji w niedługim odstępie czasu, a nie czekać na nie latami.
Tuje wykorzystuje się również w małych ogródkach i przydomowych „skalniakach”. Specjalne odmiany, jak np. Thuja Danica, Globosa, czy Golden Globe, które nie rosną wysokie i przybierają kulisty kształt, wspaniale wyglądają nawet w doniczkach. Niektóre żywotniki cechują się pięknym żółtawym lub jaskrawo zielonym wybarwieniem, dzięki czemu tworzą atrakcyjne kompozycje kolorystyczne z innymi roślinami.
Kolejną zaletą tui jest łatwość przycinania. Jej gałązki są raczej cienkie i bez problemu poddają się nożycom. Wykorzystując tę cechę, w prosty sposób można utworzyć imponujące, roślinne kształty, które pozwolą uczynić ogród oryginalnym i niepowtarzalnym.
Jakie towarzystwo lubią żywotniki?
Sadzenie tui warto przemyśleć jeszcze przed dokonaniem jej zakupu. Aby zapewnić optymalne warunki do rozwoju, warto umiejscowić ją w bliskości roślin o podobnych wymaganiach środowiskowych. Idealnym towarzystwem są kwasolubne różaneczniki, czy azalie, które podczas kwitnienia pięknie kontrastują z zielonym tłem żywotników. Dobrym pomysłem są też hortensje, tawułki japońskie, a nawet róże, czy powojniki, które mogą się piąć po gałęziach.
Tuja jest rośliną, która raczej nie jest stworzona do bycia jednostkowym i samodzielnym elementem w ogrodzie. Imponująco wygląda zarówno pośród takich samych iglaków, tworząc wysokie szpalery lub będąc cichym tłem dla wyrazistych i jaskrawych kwiatów. Najważniejsze to znaleźć dla niej odpowiednie miejsce, w którym będzie czuła się najlepiej i miała możliwość prezentacji swych atutów.