Tarczyca może wpływać na wygląd twojej skóry – jak o nią dbać?

Jak zadbać o skórę przy chorobach tarczycy

Zagadka: co to jest? Leży w przednio-dolnej części szyi, a mimo niewielkich rozmiarów – bo waży około 30 gramów – jest niesamowicie ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Mowa oczywiście o tarczycy. Jej zadaniem jest wydzielanie hormonów – tyroksyny i trójjodotyroniny. Zdarza się jednak, że nasza tarczyca nie pracuje prawidłowo, co wpływa na cały organizm, również skórę. Jak dbać o zdrowie tarczycy i jak pielęgnować skórę przy chorobach tarczycy?

Jak dbać o tarczycę?

Hormony wydzielane przez tarczycę, tyroksyna i trójjodotyronina, regulują wiele procesów, które zachodzą w naszym organizmie. Ta pierwsza bierze udział w przemianach metabolicznych, a także wpływa na prawidłową pracą gruczołów płciowych i układu sercowo-naczyniowego. Jednak jej najważniejsza rolą to udział w przemianie trójjodotyroniny, która ma wpływ na rozwój organizmu i procesy wzrostu. Skoro wiemy już, jak ważna jest tarczyca dla funkcjonowania naszego organizmu, warto zastanowić się, jak o nią zadbać. Jaką dietę wprowadzić i jakie czynniki wspomagają prawidłową pracę tarczycy, a czego unikać?

Pierwszym krokiem będzie zadbanie o właściwej ilości jodu w naszej diecie. Jod to pierwiastek, który odgrywa kluczową rolę w procesie wytwarzania, a także wydzielania tyroksyny i trójjodotyroniny. Specjaliści rekomendują, aby dobowa dawka jodu w diecie wynosiła 150 mikrogramów. W jakich produktach spożywczych znajdziemy jod? Przede wszystkim w rybach, takich jak dorsz, makrela czy łosoś. Znajdziemy go także w soli kuchennej i jodowanej wodzie mineralnej. Kolejnym pierwiastkiem niezbędnym do syntezy hormonów tarczycy jest selen, który uczestniczy w konwersji tyroksyny do trójjodotyroniny. Aby dostarczyć odpowiednią ilość selenu organizmowi, do diety warto dodać jaja, ryby, owoce morza, orzechy brazylijskie, mleko oraz przetwory mleczne, a także kiełki warzyw. Czego unikać, aby zapewnić zdrowie naszej tarczycy? Najważniejsze będzie zniwelowanie stresu na tyle, na ile jest to dla nas możliwe. Stres przyczynia się do chorób w całym organizmie, w tym również tarczycy. Unikać stresu możemy choćby przez regularnie wykonywane ćwiczenia relaksacyjnie lub dowolną inną aktywność fizyczną. Pamiętajmy też o tym, że częste picie alkoholu, a przede wszystkim nałogowe palenie papierosów sprzyja rozwojowi różnych chorób, w tym także chorób tarczycy. Używkom lepiej więc powiedzieć stanowcze „nie”.

Jak zadbać o skórę przy chorobach tarczycy?

Niestety, czasem mimo zdrowego trybu życia nasza tarczyca może zachorować. Często to właśnie skóra może być pierwszą oznaką problemów z tarczycą. Wypadanie włosów, łamiące się paznokcie, sucha skóra – tarczyca swoją nieprawidłową pracę alarmuje odbijając się nie tylko na samopoczuciu, ale na całym organizmie. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chora tarczyca a swędzenie skóry i jej suchość mogą być powiązane. Na problemy skórne skarżą się głównie kobiety, które chorują na niedoczynność tarczycy lub chorobę hashimoto. Dlatego dla nich powinna być ważna prawidłowa pielęgnacja, która pomoże odbudować barierę naskórkową i utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, a także ochroni skórę przed podrażnieniami. Aby to osiągnąć warto unikać kosmetyków z dodatkiem alkoholu, mydła i detergentów, które jedynie dodatkowo wysuszają naszą skórę. Najważniejsze dla nas powinno być odpowiednie nawilżenie skóry, dlatego powinnyśmy wybierać kosmetyki zawierające kwas hialuronowy, ceramidy, kwasy tłuszczowe czy mocznik. Zmywając makijaż sięgajmy zamiast płynu micelarnego po masełka lub olejki do demakijażu,. Jeśli nasza skóra jest bardzo sucha, sięgajmy po kosmetyki dla skóry atopowej i po produkty przeznaczone konkretnie dla osób z suchą skórą.

Artykuł gościnny