Szampon na wszy: popularna, ale czy rzeczywiście najlepsza metoda walki z wszawicą?

Szampon na wszy

Wszawica to powszechnie występująca choroba pasożytnicza, której nie trzeba się ani bać, ani tym bardziej jej wstydzić. Wszy może „złapać” każdy, również osoby pieczołowicie dbające o higienę – wystarczy krótki kontakt z nosicielem lub jakimś przedmiotem, na którym bytuje wesz głowowa (czapka, szalik, oparcie fotela w autobusie etc.). Na szczęście dziś dysponujemy szeregiem łatwych, szybkich i skutecznych metod leczenia wszawicy. Jednym z najpopularniejszych są szampony na wszy. Czy rzeczywiście warto po nie sięgać? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Zapomnij o „domowych metodach”

Na początek wyjaśnijmy, że w dobie tak łatwej dostępności skutecznych preparatów zwalczających wszy, naprawdę nie ma żadnego uzasadnienia dla męczenia siebie i np. dziecka tzw. domowymi metodami leczenia wszawicy, proponowanymi przez mamy i babcie. Miały one zastosowanie w czasach, gdy nie dysponowaliśmy jeszcze specjalistycznymi środkami.

Do tych metod, o których warto jak najszybciej zapomnieć, zaliczymy przede wszystkim:

  • Ścinanie włosów lub golenie głowy;
  • Stosowanie majonezu, oleju spożywczego, octu czy soku z cytryny;
  • Traktowanie włosów wysoką temperaturą, na przykład z suszarki czy prostownicy;
  • Używanie olejków eterycznych – ich zapach może być nie do zaakceptowania przez dziecko.

Te metody są nie tylko mało skuteczne, ale też naprawdę uciążliwe, zwłaszcza dla mniejszych dzieci, dlatego po stwierdzeniu wszawicy u pociechy lepiej będzie od razu sięgnąć po odpowiedni preparat zwalczający pasożyty i rozwiązać ten nieprzyjemny problem praktycznie od ręki.

Czym są szampony na wszy?

Szampony to cieszące się dużą popularnością preparaty do leczenia wszawicy, które zawierają środki neutralizujące pasożyty, prowadzące również do zasuszenia gnid, czyli jaj wszy. Jak sama nazwa wskazuje, aplikuje się je jak zwykły szampon, podczas mycia włosów, co teoretycznie powinno być bardzo wygodne.

Niestety, efektywność takich szamponów często pozostawia sporo do życzenia. Osobną kwestią jest to, że ta metoda leczenia może się okazać bardzo problematyczna w przypadku mniejszych dzieci, które wręcz panicznie reagują na próbę umycia głowy, często się wyrywają, głośno płaczą, wpadają w histerię itd.

Wszystko to sprawia, że konieczne może być wielokrotne powtarzanie zabiegu, co jest mało wygodne dla rodziców, a przy tym nieprzyjemne dla dziecka.

Zalety i wady szamponów na wszy

Szampony na wszy są chętnie wybieranymi środkami do zwalczania wszawicy, którym nie można odmówić kilku niezaprzeczalnych zalet, w tym:

  • Są naprawdę łatwe w stosowaniu, zwłaszcza, jeśli dziecko lubi myć włoski;
  • Są relatywnie tanie;
  • Leczenie można połączyć ze standardową pielęgnacją włosów i skóry głowy;
  • Jeśli rodzice dobrze to rozegrają, to mogą łatwo zamienić zabieg zwalczania wszy na głowie dziecka w świetną zabawę w wannie czy pod prysznicem.

Należy jednak wziąć pod uwagę także wady szamponów do włosów, czyli przede wszystkim:

  • Ograniczoną skuteczność preparatów w formie szamponów do włosów;
  • Problematyczną aplikację w przypadku dzieci, które historycznie reagują na próbę umycia głowy;
  • Często niestety konieczność powtórzenia zabiegu.

Więcej o tym, czy warto stosować szampony na wszy, zwłaszcza u dzieci, przeczytasz w artykułach na stronie internetowej https://nitolic.pl/artykuly/.

Jest alternatywa

Szampony na wszy to niejedyny rodzaj preparatów stosowanych do walki z tą chorobą pasożytniczą. Warto zainteresować się także innymi środkami, które mogą być znacznie wygodniejsze w aplikacji.

Wielu rodziców chwali sobie środki aplikowane w formie sprayu, które nie wymagają powtarzania zabiegu, od razu likwidując do 100% pasożytów, włącznie z gnidami. Takie preparaty są o tyle wygodniejsze w porównaniu z szamponami, że nie wymuszają mycia głowy, rozwiązują problem awantur w kąpieli, a przy tym nie powodują żadnego dyskomfortu u dziecka.

O dobre preparaty na wszy w sprayu pytaj w swojej aptece.

Artykuł sponsorowany.