Nudności są objawem, a nie chorobą samą w sobie. Dlatego nie jest tak łatwo określić, co wywołuje nudności. Nudności i wymioty mogą mieć różne przyczyny, takie jak choroby przewodu pokarmowego, nietolerancja pokarmowa, choroba lokomocyjna, skutki uboczne leków, ciąża i wiele innych.
Skąd się biorą nudności?
Nie ma jasnej definicji nudności, ale można ją ująć następująco: to nieprzyjemny objaw, uciążliwe uczucie w żołądku, który powoduje bezbolesne uczucie wymiotów. Czujemy się nieswojo i tracimy apetyt. Nudności mogą występować same, ale zazwyczaj są objawem innej choroby.
Nudności mogą być wywoływane w czterech różnych obszarach ciała:
- Krwioobieg — wtedy nudności i wymioty mogą działać jako naturalna ochrona organizmu przed niebezpiecznymi bakteriami i wirusami. Nudności często są spowodowane substancjami chemicznymi pochodzącymi z leków.
- Układ pokarmowy — wtedy nudności są najczęściej odpowiedzią na infekcję żołądka lub z powodu zatrucia pokarmowego.
- Ośrodek równowagi w uchu — podrażnienie nerwu równowagi także może powodować nudności i wymioty. Może się zdarzyć z powodu infekcji wirusowej lub choroby lokomocyjnej.
- Mózg. Nudności pochodzące bezpośrednio z ośrodka nudności mózgu są najczęściej spowodowane poważnymi stanami chorobowymi jak np. nowotwór. Może to być również reakcja na silny ból po udarze. Ale też stres, brak snu czy nerwowość, na przykład przed egzaminem może powodować nudności.
Wiele kobiet w ciąży również odczuwa mdłości – zwłaszcza na początku ciąży. Przyczyna nie jest znana, ale istnieje wiele możliwych wyjaśnień. Uważa się, że nudności mogą być spowodowane hormonami ciąży i płciowymi, podwyższonymi hormonami metabolicznymi oraz czynnikami genetycznymi i psychologicznymi.
Cztery naturalne środki łagodzące bóle żołądka i nudności
Ból brzucha jest dość powszechnym schorzeniem, które od czasu do czasu dotyka większość z nas. Taki ból może wystąpić w wyniku niestrawności i w większości przypadków nie wskazuje na poważną chorobę. Kolka jelitowa wiąże się ze spożyciem zbyt tłustych pokarmów lub lekkim zatruciem pokarmowym. Oto lista 4 naturalnych środków, które pomogą złagodzić ból brzucha i nudności:
1. Imbir i cytryna przeciw nudnościom
Imbir znany jest w wielu częściach świata ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych i wspomagających trawienie. Cytryna jest pokarmem zasadowym ze względu na wysoką zawartość kwasu cytrynowego. Napój cytrynowo-imbirowy kontroluje nadmiar kwasu żołądkowego, przez co zmniejsza wzdęcia żołądka, łagodzi zawroty głowy i łagodzi ból.
Składniki:
- 2 szklanki wody
- 15 gramów startego imbiru
- Sok z 1 cytryny
Przygotowanie:
Do podgrzanej wody należy dodać imbir, po zagotowaniu odstawić na 5 do 7 minut. Na koniec dodać sok z cytryny i pić małymi łykami kilka razy dziennie.
2. Herbata rumiankowa na bóle brzucha
Główne zastosowanie rumianku wiąże się z różnymi chorobami przewodu pokarmowego, ponieważ ochroni błony żołądka i sprzyja produkcji soku żołądkowego. Jest ziołem niezwykle skutecznym na wzdęcia.
Składniki:
- 1 łyżka liści rumianku (15 g)
- 1 szklanka wody
Przygotowanie:
Zioła rumianku należy zalać wrzącą wodą i odstawić pod przykryciem na 5 do 7 minut. Taki napar można sporządzać i pić 3 razy dziennie.
3. Soda oczyszczona i cytryna na zgagę
Wypicie szklanki wody z sodą oczyszczoną i cytryną może złagodzić ból żołądka, zwłaszcza gdy przyczyną są wzdęcia lub powolne trawienie spowodowane tłustymi potrawami. Soda oczyszczona pomaga wyeliminować gazy, które nasz organizm ma trudności z wydalaniem z powodu powolnego trawienia lub z powodu dużych lub bardzo tłustych posiłków. Cytryna to silny środek detoksykujący.
Składniki:
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej (3 g)
- Sok z 1 cytryny
Przygotowanie:
Dodać łyżeczkę sody oczyszczonej oraz sok z cytryny do szklanki wody, dobrze wymieszać i wypić.
4. Ocet jabłkowy łagodzący bóle żołądka
Ocet jabłkowy ma właściwości alkaliczne, które poprawiają ruchy robaczkowe jelit. Reguluje również naturalne pH naszego żołądka oraz zmniejsza ilość powietrza w przewodzie pokarmowym.
Składniki:
- 1 łyżeczka octu jabłkowego
- 1 szklanka wody
Przygotowanie:
Wystarczy wymieszać ocet z wodą i wypić napój.
Co jeszcze można zrobić, aby złagodzić ból brzucha i nudności?
Kąpiele łagodzące
Hydroterapia może zapewnić skuteczną ulgę od dyskomfortu. Na szczególną uwagę zasługują kąpiele z liśćmi melisy i krwawnika. Dwie łyżki każdego zioła zalewamy litrem wrzącej wody w garnku. Odcedzić po 10 minutach i wlać do ciepłej kąpieli.
Kąpiel solna z kardamonem. Około 400 gramów soli morskiej i pięć kropli wysokiej jakości oleju kardamonowego wymieszać w wodzie przygotowanej do kąpieli.
Kąpiele nie powinny trwać dłużej niż 20 minut, a woda powinna mieć temperaturę 37 stopni.
Okłady i kompresy
Skuteczną i prostą metodą na nudności są kompresy na żołądek. Są to łatwe w użyciu, miejscowe domowe środki na ból brzucha i nudności. Można przygotować zawiesinę z ciepłej herbaty rumiankowej i leczniczej glinki. Tak powstałą ciepłą papkę nałożyć na bawełniany ręcznik lub szmatkę i położyć na brzuchu. Dla lepszego efektu można okryć się kocem.
Dobre rady na nudności
- kwaśne cukierki
- kanapka z tostowy chleba francuskiego i starte jabłko
- unikanie mocnych i pikantnych potraw
- spojony ruch na świeżym powietrzu
- unikanie leżenia
- picie wody – żeby przywrócić utratę płynów spowodowaną przez ewentualne wymioty
Zmiana diety i spożywanie większej ilości błonnika pomaga stymulować pracę jelit i zapewnia lepsze warunki do funkcjonowania narządów przewodu pokarmowego. Warto włączyć gruboziarniste kasze, ciemny makaron i chleb do codziennej diety.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jeśli nudności powodują wymioty i utrzymują się dłużej niż kilka dni, należy udać się do lekarza. Utrata masy ciała jest również znakiem ostrzegawczym, podobnie, jeśli w wymiocinach pojawi się krew. Szczególnie osoby starsze i przewlekle chore muszą szybko reagować.
To samo dotyczy przypadków, gdy nudnościom towarzyszą inne dolegliwości, takie jak ból serca, pieczenie w klatce piersiowej, zawroty głowy i gorączka. Nie ma tu czasu do stracenia, ponieważ w nagłych wypadkach może to być oznaką zawału serca lub udaru mózgu.