Kobiece ciało jest niezwykle skomplikowanym tworem. Jednocześnie warto podkreślić, że tylko i wyłącznie kobiecy organizm przystosowany jest do tego, by wydać na świat nowe życie. W efekcie panie co miesiąc muszą zmagać się z naturalnym procesem, którym jest miesiączka. Warto podkreślić, że sposób w jaki panie przeżywają ten dość trudny, kobiecy okres jest ściśle uzależniony od indywidualnych predyspozycji organizmu. Dla większości kobiet jest to jednak moment, w którym doświadczają różnorodnych dolegliwości bólowych, a także zmiennych nastrojów. Co gorsza noszenie podpasek lub tamponów nie zawsze jest najbardziej komfortowe. Szczególnie w momencie, kiedy zbliżają się wakacje, panie nie chcą, by miesiączka przyszła w terminie spodziewanego wypoczynku. Zastanawiają się więc one jak opóźnić okres i czy w ogóle da się to zrobić?
Naturalny cykl miesiączkowy kobiet
Zanim dowiemy się jak opóźnić okres i czy w ogóle jest to możliwe, warto przyjrzeć się bliżej temu, jak w zasadzie przebiega kobieca miesiączka. Kobiecy organizm – co zostało już wspomniane – przystosowany jest do zapłodnienia i wydania na świat nowego życia. W efekcie co miesiąc z jajników kobiety uwalniania jest komórka jajowa, która rozpoczyna swoją podróż wzdłuż jajowodów. W momencie kiedy napotka ona na swojej drodze męskie gamety, czyli plemniki, dochodzi do zapłodnienia, a jego efektem jest całkowity zanik miesiączki. Jednocześnie w momencie kiedy do zapłodnienia nie dochodzi, komórka jajowa obumiera. Podczas całego cyklu owulacyjnego, organizm- a dokładniej macica przygotowuje się jednak na przyjęcie i utrzymania zarodka. Narastają więc ścianki błony śluzowej macicy, a także staje się ona niezwykle rozpulchniona. W przypadku kiedy jednak do zapłodnienia nie dochodzi, martwa komórka jajowa wraz ze złuszczającymi się fragmentami błony śluzowej macicy wydostają się na zewnątrz właśnie w postaci miesiączki. Cykl miesiączkowy kobiety jest zawsze w pełni uregulowany, choć nie ma co do tego sztywnej reguły. Panie mogą miesiączkować w w 24 dniu swojego cyklu, a równie dobrze może stać się to dnia 30-stego. Wszystko bowiem zależy do indywidualnych predyspozycji kobiet.
Kiedy dochodzi do opóźnienia miesiączki?
Warto zauważyć, że często- całkowicie mimowolnie- może dojść do opóźnienia miesiączki. Jednocześnie nie można nazwać tego sposobami na to jak opóźnić okres. Organizm kobiety jest niezwykle wrażliwy, a w efekcie podatny na oddziaływania czynników zewnętrznych. Panie z pewnością bardzo łatwo mogą zauważyć, że w momencie kiedy są one wystawione na działanie silnego stresu i presji, który trwa niezwykle długo ich okres może przyjść znacznie później niż mogą się one tego spodziewać. Dodatkowo często miesiączka spóźnia się w momencie, kiedy panie podróżują i zmieniają strefy czasowe. W ten sposób bowiem organizm kobiety stara się zaadoptować do nowych zmian i jednocześnie zaakceptować nową sytuacje. Warto również zauważyć, że opóźnienia miesiączki bardzo często występują w momencie:
- grzybicy pochwy;
- raku szyjki macicy;
- polipach;
- cystach na jajnikach.
Panie powinny wiec pamiętać, że każdorazowa, niepokojąca sytuacja związana ze spóźniającym się okresem powinna zachęcić je do odwiedzenia ginekologa. Warto stale kontrolować stan swoich dróg rodnych i mieć pewność, że nie rozwija się żaden stan zapalny lub poważniejsze schorzenie.
Antykoncepcja hormonalna a opóźnienie miesiączki
Panie, które nie chcą zajść w ciąże, najchętniej korzystają z dobrodziejstwa antykoncepcji hormonalnej. Tabletki antykoncepcyjne są bowiem jedną z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania niechcianej ciąży. Jednocześnie warto zauważyć, że pigułki te składają się z hormonów, które mają wpływ na cały, kobiecy organizm, a także na cykl miesiączkowy. Najczęściej w tabletkach antykoncepcyjnych znajdziemy:
- progesteron;
- estrogen;
Powyższe hormony mają doprowadzić do zmian w kobiecym cyklu miesiączkowym. Mówiąc prościej, tabletki antykoncepcyjne całkowicie hamują owulację, a także zmieniają strukturę śluzu tak, by nie dopuścić do zapłodnienia. W praktyce panie nie doświadczają uwolnienia komórki jajowej, co za tym idzie, można powiedzieć, że nie ma również mowy o okresie. Jednocześnie podczas terapii hormonalnej pojawia się krwawienie z dostawienia. Najczęściej występuje ono w ciągu 7-mio dniowej przerwy, kiedy panie przyjmują pigułki placebo. Warto jednak zaznaczyć, że takie krwawienie z odstawienia trwa o wiele krócej, a także jest o wiele mniej obfitsze od tradycyjnej miesiączki.
Jak opóźnić okres przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?
Krwawienie z odstawienia wywołane przez tabletki antykoncepcyjne nie jest okresem. Można powiedzieć, że jest to jedynie krwawienie która pozwala na oczyszczenie się kobiecego organizmu. Co więcej, nie jest ono wywołane naturalnie, a jedynie wynika ze znacznego spadku stężenia hormonów w organizmie. Oznacza to, że panie mogą dowolnie ingerować w tego typu „okres” i decydować o tym kiedy się on pojawia. Jak opóźnić okres? Przy tabletkach antykoncepcyjnych jest to niezwykle proste. Przede wszystkim panie nie muszą robić przerwy na przyjmowanie tabletek placebo. W efekcie ich krwawienie z odstawienia w ogóle się nie pojawi. Jednocześnie nie jest wskazane unikanie okresu przez dłuższy czas w taki sposób. Krwawienie z odstawienia pomaga bowiem całkowicie oczyścić kobiecy organizm i drogi rodne. Często można również przyjąć nieco więcej tabletek z danego blistra, po czym zrobić sobie przerwę i rozpocząć kolejny blister już w normalnej konfiguracji. W taki sposób panie mogą dowolnie przesunąć termin miesiączki. Warto pamiętać, że w przypadku ewentualnych wątpliwości i niejasności, zawsze lepiej jest skonsultować się z ginekologiem. To on podpowie jak najlepiej przyjmować tabletki antykoncepcyjne zarówno by zachować ich skuteczna ochronę, a jednocześnie opóźnić miesiączkę.
Jak opóźnić okres domowymi sposobami?
Niestety panie muszą przygotować się na to, że nie ma skutecznego, domowego sposobu na to jak opóźnić miesiączkę. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by ją nieco przyspieszyć, a tym samym uniknąć jej pojawienia się w momencie zaplanowanych wakacji czy wypoczynku. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby nie maja potwierdzonej skuteczności, a co za tym idzie ich efekty nie są w żadne sposób zagwarantowane. To w jaki sposób będą one działać na kobiecy organizm zależy tylko i wyłącznie od predyspozycji indywidualnych. Jakie są więc domowe sposoby na to, by nieco przyspieszyć okres? Otóż:
- gorące kąpiele – wskazuje się, że regularne gorące kąpiele są wstanie nieco przyspieszyć wystąpienie miesiączki. Jednocześnie nie są one wskazane już podczas okresu, gdyż mogą znacznie nasilić krwawienia.
- czerwone wino – czerwone wino również jest jednym ze sposób na to, by nieco przyspieszyć wystąpienie okresu. Rozluźnia ono nie tylko organizm, ale także i naczynia krwionośne.
- napary ziołowe – wskazuje się, że niektóre mieszanki ziół również są wstanie doprowadzić do tego, że panie przyspieszą swoją miesiączkę. Jednocześnie nie jest to sprawdzony i potwierdzony sposób.
Warto zauważyć, że domowe sposoby na przyspieszenie okresu nie zawsze będą skuteczne. Wynika to z faktu, że każdy kobiecy organizm jest inny i wyjątkowy. Jedynym skutecznym sposobem na opóźnienie miesiączki jest wykorzystanie antykoncepcji hormonalnej. Warto jednak pamiętać, że cykl miesięczny jest naturalnym procesem, który zachodzi w kobiecym organizmie. W praktyce więc ingerowanie w jego pojawienie się czy manipulowanie terminem wystąpienia okresy nie zawsze może mieć pozytywny wpływ na kobiece zdrowie i samopoczucie. W przypadku chęci rozpoczęcia terapii hormonalnej, konieczna jest wizyta u ginekologa. To specjalista powinien dobrać odpowiednie tabletki, które powinny być przyjmowane od pierwszego dnia pojawienia się okresu. Odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne są gwarancją tego, że nie wystąpią niepożądane efekty uboczne, a także inne dolegliwości, z którymi panie mogą się zmagać. Warto więc dobrze się zastanowić, zanim taka terapia hormonalna zostanie rozpoczęta.