Kiedy może pojawić się atopowe zapalenie skóry i jak je leczyć?

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie zaliczane do autoimmunologicznych, co oznacza, że przyczyny tej choroby są złożone i niejednoznaczne. Pojawia się przykry świąd, a ponadto zmiany zapalne na skórze. Warto dowiedzieć się, kiedy może pojawić się AZS i jak je leczyć.

Kiedy pojawia się atopowe zapalenie skóry?

>Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które pojawia się najczęściej w dzieciństwie. Co więcej, w większości przypadków jego wystąpienie ma miejsce do 5 roku życia. Tylko 10-15% przypadków to pojawienie się AZS po 15 roku życia. Co ciekawe AZS może wystąpić nawet po 40 roku życia i dotyczy to 5% wszystkich przypadków. Jak już wspomnieliśmy jest to choroba autoimmunologiczna, która ma częściowo genetyczne podłoże. Wystąpienie AZS związane jest z niedoborem genów kodujących białka znajdujące się w warstwie rogowej naskórka. Chodzi zwłaszcza o niedobór filagryny odpowiedzialnej za działanie bariery ochronnej naskórka. Zbyt mało jest lipidów międzykomórkowych. Stąd pojawiają się takie objawy jak świąd, czy zmiany skórne. Jest także wiele czynników środowiskowych sprzyjających wystąpieniu objawów AZS. Można do nich zaliczyć alergeny, zanieczyszczenia środowiska, zakażenia, wilgotność powietrza, drażniące substancje czy też stres.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry, by skutecznie łagodzić i cofać objawy choroby?

>W przebiegu AZS pojawia się nie tylko suchość czy swędzenie skóry, ale i tzw. rybia łuska. Chorzy na AZS są bardziej podatni na zakażenie gronkowcem złocistym ze względu na zaburzoną barierę naskórkową. Występuje u nich podwyższony poziom immunoglobuliny. Zaostrzenie zmian skórnych często występuje w sytuacjach stresowych czy tuż po nich. Przebarwienia powiek czy zacienienia wokół oczu są nie częstym, ale występującym objawem AZS. Można czasem zaobserwować także dodatkowy fałd skórny poniżej dolnej powieki. AZS może wiązać się z nietolerancją różnych pokarmów czy też nawrotowymi zapaleniami skóry. Występują różne typy atopowego zapalenia skóry i tutaj pojawia się pytanie – czy atopowe zapalenie skóry jest wyleczalne? Warto wiedzieć, że atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła i nieuleczalna. Niemniej jednak nie oznacza, to że nie można doprowadzić do długotrwałej remisji objawów. Należy oczywiście udać się do dermatologa. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwuczuleniowych czy też kortykosteroidów, a także leków immunosupresyjnych. Warto też stosować kosmetyki z mocznikiem, który ma działanie złuszczające i głęboko nawilżające. Jego stężenie powinno wynosić znacznie więcej niż 10%. Polecane przez dermatologów stężenie to nawet 40-50%. Należy stosować peelingi enzymatyczne i kremy głęboko nawilżające.

Czy istnieją domowe sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry?

>Jest wiele domowych sposobów walki z AZS, które są polecane. Wśród nich można wymienić kąpiele w solankach, a także stosowanie aromaterapii. Warto brać prysznice w ciągu dnia, zwłaszcza w ciepłe dni, gdy skóra bardziej się poci. Dwa będą wystarczające. Należy stosować chłodną, a nie gorącą wodę, a ponadto wcierać w skórę emolienty po kąpieli. Można stosować chłodne żelowe kompresy. Sprawdzi się również stosowanie oleju kokosowego czy też maści szałwiowej. Ten pierwszy można dodawać w niewielkiej ilości do kąpieli. Temperatura podczas mycia nie powinna przekraczać 30 stopni.

Artykuł partnera.

>