Grypa żołądkowa jak długo chory zaraża? W przypadku grypy żołądkowej infekcja może potrwać kilka sekund. Wystarczy niewielka ilość wirusa, aby się zarazić. Mikroorganizmy wywołujące wirusowe zapalenie żołądka i jelit mogą występować wszędzie: w powietrzu, w przedmiotach codziennego użytku, w jedzeniu. Co musisz wiedzieć o grypie żołądkowej?
Jak przenosi się grypa jelitowa?
Bakterie grypy żołądkowej rozprzestrzeniają się najczęściej poprzez bezpośredni kontakt z nosicielem lub chorym, a także poprzez przedmioty i żywność, z którymi miały kontakt. Największym zagrożeniem są drobnoustroje zawarte w kale i wymiocinach pacjentów, które z powodu złej higieny rozprzestrzeniają się przy pomocy rąk i ostatecznie dostają się do układu pokarmowego i powodują infekcje. Z tego powodu szczególnie narażone na grypę żołądkową są małe dzieci w żłobkach i przedszkolach, które mają ze sobą bliski kontakt i w grupach, nie spełniają nawet podstawowych wymogów higienicznych ze względu na swój wiek.
Ile trwa zarażanie się grypą żołądkową?
Czas inkubacji wirusa, tj. od zakażenia do pierwszych objawów, trwa ok. 1-3 dni. Osoby chore mogą być zaraźliwe, zanim pojawią się objawy i do 48 godzin po wystąpieniu objawów, co oznacza, że jeśli mieszkasz z kimś z chorobą jelit, najlepiej pozostać w domu przez kilka dni, nawet jeśli objawy nie występują. Jak się okazuje, jeszcze ich nie poczuliśmy. Czas trwania objawów zależy częściowo od tego, jak długo masz grypę żołądkową. Chodzi o to, że jest najbardziej zaraźliwy, gdy występują objawy, ponieważ patogenne cząstki są uwalniane w dużych ilościach z kałem, a infekcja wymaga od 10 do 100 cząstek. O ile bezpośrednio możemy zarazić się tylko przez kilka dni, to warto pamiętać, że rotawirus może utrzymywać się na powierzchniach nawet do 2 miesięcy, dlatego tak ważne jest utrzymywanie toalet w czystości i regularna dezynfekcja powierzchni, np.: pierścienia sedesów, bateria umywalkowa, klamka.
Co się dzieje po zarażeniu grypą żołądkową?
Chociaż często określamy tę chorobę jako grypę jelitową lub żołądkową, ma ona wiele wspólnego z grypą, która jest również wywoływana przez wirusa i rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Infekcje wirusowe układu pokarmowego lub tzw. „jelita” mogą przydarzyć się każdemu. Przyczyną jest zwykle rotawirus, w mniejszym stopniu norowirus lub adenowirus. Możesz zarazić się poprzez kontakt z chorym, nawet jeśli nie wykazuje on objawów choroby, a jest po prostu zarażony. Choroba jest zaraźliwa zarówno przed, jak iw dniach po pierwszych objawach. Możesz również zarazić się poprzez spożycie, na przykład zjedzenie niemytych owoców, z którymi zetknął się chory. Najbardziej typowymi objawami wirusowego zapalenia żołądka i jelit są biegunka i wymioty. Oprócz tego może również wystąpić gorączka, ogólne osłabienie i ból brzucha. Grypa jelitowa jest nieprzyjemna, ale zwykle trwa nie dłużej niż dwa lub trzy dni. Jeśli objawy utrzymują się, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko odwodnienia. Jeśli u małych dzieci występują wymioty i biegunka, warto jak najszybciej udać się do pediatry, ponieważ ryzyko odwodnienia jest większe niż u dorosłych. Dzieci często mają cięższe infekcje rotawirusowe, chorobę, która może ostatecznie doprowadzić do ich hospitalizacji.
Co jeśli dojdzie do zarażenia grypą żołądkową?
Jeśli ktoś w rodzinie cierpi na chorobę jelit, należy wprowadzić specjalne zasady higieny. Musisz utrzymywać toaletę w czystości, nie tylko do spłukiwania wody, ale także do dezynfekcji obudowy po użyciu. Po każdym skorzystaniu z łazienki należy umyć ręce i wszystkie dotykane elementy: uchwyty na papier toaletowy, klamki, baterie łazienkowe itp. Należy zachować szczególną ostrożność, gdy w domu korzystają z łazienki małe dzieci i kobiety w ciąży. Jelito w ciąży nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla płodu, ponieważ ogranicza się do przewodu pokarmowego, ale pośrednie skutki grypy żołądkowej w czasie ciąży mogą być niebezpieczne. Zagrożeniem, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, są odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe i wysoka gorączka. Samoleczenie jelit w czasie ciąży oraz przyjmowanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem jest zabronione.
Jak leczyć grypę jelitową?
Nie ma jednego leku, który można by zastosować w leczeniu grypy jelitowej. Po pierwsze, zalecane jest regularne nawadnianie organizmu. Gdy pacjent skarży się na silne wymioty, powinien pić dużo płynów chłodzących. Nie powinna być zmuszana do jedzenia. Najlepsze napoje to umiarkowanie zmineralizowana woda niegazowana, napary z mięty pieprzowej i szałwii, elektrolity. Możesz także spróbować ziele dziurawca, które jest dobre dla twojego organizmu z problemami trawiennymi. Można również skorzystać z gotowych mieszanek ziołowych, np. herbaty na żołądek. Picie dużej ilości płynów jest konieczne, ponieważ osoby z grypą żołądkową często mają odwodnione ciała. Jest to szczególnie ważne, gdy objawy są poważne. Pomocne jest również stosowanie probiotyków uzupełniających florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych.