Jak przygotować dziecko do zmiany przedszkola?

Okres przedszkolny dla wielu dzieci jest czasem beztroski i radości z nieograniczonego dostępu do zabawy i utrzymywania relacji z rówieśnikami. Młodsze i średnie grupy przedszkolne to głównie dzieci, które rozpoczynają naukę interakcji w grupie rówieśniczej i doświadczenia z tym związane mogą być przyczyną nie tylko radości, ale stresu i obaw. Sytuacja dziecka w przedszkolu może zostać spotęgowana lub zmieniona przez konieczność zmiany placówki. Przeprowadzka do innego miasta lub inne przyczyny, powodujące konieczność zmiany przedszkola mogą być dla dziecka trudne do zaakceptowania. Co wtedy zrobić?

Zmiana przedszkola – koniecznie rozmawiaj z dzieckiem

Zmiana placówki przedszkolnej bywa koniecznością i z pewnością żaden rodzic bez wyraźnej przyczyny nie zechce zaburzyć stworzonego przez dziecko świata, w którym wszystko ma swoje miejsce i czas. Adaptacja do przedszkola, którą Twoja pociecha będzie musiała przejść ponownie nie musi oznaczać odczucia straty i zagubienia, towarzyszącym ważnym, życiowym zmianom. Po pierwsze postaraj się, aby efekty zmian w Waszym życiu jak najmniej dotyczyły przedszkolaka. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem na temat zmiany przedszkola, tłumacząc powody tej sytuacji. Zachowaj optymizm i przedstawiaj dziecku konieczność zmian jako zmianę na lepsze. Nie zaczynaj rozmowy słowami: Musisz zmienić przedszkole; Przykro mi, że nie będziesz mógł codziennie bawić się ze swoimi, dotychczasowymi przyjaciółmi. Zmień te sformułowania na:

  • Już niedługo będziesz mógł zaprosić swoich dotychczasowych przyjaciół do fajnego miejsca,
  • Zmieniamy coś w swoim życiu, dlatego i Ty zmieniasz przedszkole. To dobra zmiana.
  • Poznasz nowych kolegów,
  • Zmiana przedszkola to nie zmiana przyjaciół. Możesz spotykać się, bawić i rozmawiać z dotychczasowymi kolegami.
  • Więcej na temat adaptacji do przedszkola przeczytasz na blogu BAMBINI

Przygotuj dziecko do zmiany przedszkola

Zmiany wymagają akceptacji i reakcja odrzucenia ich i buntu ze strony dziecka jest naturalna. Nie poddawaj się w emanowaniu dobrymi emocjami, związanymi z koniecznością zmian. Przygotuj do nich dziecko z wyprzedzeniem, aby zminimalizować stres, związany z nagłą zmianą otoczenia. Pozwól dziecku oswoić się z nietypową sytuacją. Zachęcaj go do poznania nowego otoczenia. Dobrym pomysłem jest odwiedzenie nowej placówki w celu zapoznania się z grupą i wychowawcą. Pokaż dziecku, że nowe przedszkole jest przyjaznym miejscem, jednocześnie nie przedstawiaj dotychczasowej placówki w złym świetle. Dziecko potrzebuje Twojego wsparcia. Daj mu poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Bądź przy nim. Zmiana przedszkola, a nawet miejsca zamieszkania to nie konieczność zmiany bliskich, którzy otaczają dziecko zarówno w pięknych, jak i trudnych chwilach.

Zmiana przedszkola nie musi oznaczać zerwania kontaktów z rówieśnikami i dotychczasowym wychowawcą

Konieczność zmiany przedszkola nie musi być końcem znajomości z dziećmi, które stworzyły z Twoim maluchem zżytą grupę przedszkolaków. W dobie rozwoju technologicznego, spotkania są możliwe nawet online w sytuacji, gdy wyprowadzacie się do innego miasta. Jeśli odległość nie będzie barierą, zaproponuj dziecku nie tylko rozmowy przez komunikatory, ale i regularne spotkania z przyjaciółmi w sali zabaw, parku lub organizację wspólnych wycieczek. Przyjaźnie przedszkolne może będą miały okazję przetrwać, a dzieci połączą się ponownie w szkole podstawowej. Zmiany, nawet jeśli niosą za sobą całkowitą reorganizację życia rodzinnego i społeczno-zawodowego bywają konieczne i jedynie szczera rozmowa oraz poświęcenie dziecku czasu na ekspozycję emocji pozwolą uporać się z nową sytuacją iz czasem ją zaakceptować.