Jak zmniejszyć przetłuszczanie się włosów? Fakty i mity

tłuste włosy

Tłusta skóra głowy to kłopotliwa, mała dolegliwość, z którą boryka się duża grupa osób. Choć przyczyny nadmiernej produkcji sebum są różne, efekt jest ten sam, włosy wyglądają na lśniące i lepkie, zaniedbane i przestarzałe, nawet po codziennym myciu. Jak uregulować pracę gruczołów łojowych, by skutecznie uporać się z tym brzydkim problemem?

Przetłuszczające się włosy i cera

Tłusta skóra głowy jest wynikiem nadczynności gruczołów łojowych. Problem jest zwykle hormonalny lub genetyczny i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Włosy przetłuszczające się lśnią u nasady, sklejają się i zwisają, są lepkie w dotyku, a czasem nieprzyjemnie pachną. Przeważnie są cienkie i słabe. Niestety, włosy przetłuszczające się wyglądają na zaniedbane i brudne, chociaż problem jest czasem tak duży, że włosy umyte rano stają się tłuste i przestarzałe kilka godzin później.

Przetłuszczające się włosy przyczyny

Przyczyną nadmiernego smarowania jest nadmierne wydzielanie sebum. Gruczoły łojowe znajdują się obok mieszków włosowych, a ich zadaniem jest wytwarzanie sebum chroniącego przed drobnoustrojami i alergenami. W niektórych przypadkach gruczoły te mogą być nadmiernie pobudzone, np. androgenami, zbyt często myte silnymi detergentami, a skóra może wtedy reaktywnie chronić się przed nadmiernym wysuszeniem i wydzielać więcej sebum.

Jak zmniejszyć przetłuszczanie się włosów? Fakty i mity

Jeśli uważasz, że przetłuszczanie włosów przez długi czas sprawi, że włosy będą mniej tłuste, to się mylisz. Nie wspominając już o obfitej uczcie dla nieproszonych gości, czyli mikrobów, które tylko czekają, aż jedzą. Łój, martwy naskórek i kurz to dla nich idealne nośniki. Brud na skórze głowy może się zranić. Ponadto może nawet powodować wszelkie choroby skóry. Mycie skóry głowy raz w tygodniu może zaburzyć mikroflorę skóry głowy, gdy okaże się, że musi być częstsze. W takim przypadku 1 peeling zwykle nie wystarczy, nic więcej. Czasami wymagana jest wizyta u wykształconego trychologa.

Sposoby na przetłuszczające się włosy

Gotowe produkty dostępne w drogeriach i drogeriach to grupa kosmetyków, na którą jesteśmy najbardziej narażeni, ale bardzo dobrym rozwiązaniem jest również wspomaganie naszej skóry metodami domowymi. Z powodzeniem możemy przygotować skuteczne maseczki, peelingi, płukanki i inne mieszanki do włosów przetłuszczających się. Poprawią wygląd naszych włosów, a co najważniejsze zmniejszą nadprodukcję sebum. Możemy stworzyć je od podstaw na podstawie zawartości naszej apteczki i spiżarni lub po prostu stworzyć je częściowo w domu.

Powinnaś wiedzieć, że domowe sposoby na walkę z nadmiarem sebum nie pomogą wyeliminować problemu raz na zawsze, ale radykalnie poprawią wygląd Twoich włosów między myciami. Wiele osób może się zastanawiać, jak działają domowe kosmetyki. Ich podstawowym zadaniem jest wchłonięcie nadmiaru sebum, który pozostaje na włosach i skórze głowy, przy jednoczesnym zlikwidowaniu stanów zapalnych i zahamowaniu przepracowania gruczołów łojowych. Dzięki temu efekty są natychmiastowe, a włosy dłużej pozostają świeże.