Domowe sposoby na spuchnięte nogi

opuchnięte nogi

Coraz wyższe temperatury za oknem  sprawiają, że wielu z nas boryka się z dość nieprzyjemną dolegliwością. Mowa o puchnięciu kończyn dolnych. Czy są skuteczne sposoby, by samodzielnie, bez pomocy lekarza poradzić sobie z tym schorzeniem? Coraz więcej osób poszukuje w Internecie frazy „spuchnięte nogi – domowe sposoby”, co świadczy o powszechności tego zjawiska. Jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Ruch podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia 

Siedzący tryb życia sprzyja opuchliznom i problemom z krążeniem. Dlatego tak ważna jest codzienna porcja rucha. Wystarczy dłuższy spacer czy gimnastyka , by zapobiec spuchnięciu nóg. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu. Dietetycy i lekarze zalecają, by wypijać codziennie 2 litry wody, w okresie letnich upałów jeszcze więcej. Nawodniony organizm lepiej funkcjonuje. Dobre są również ziołowe herbatki, na przykład z pokrzywy czy tradycyjna, oczyszczająca herbatka zielona. Problemy ze spuchniętymi nogami ma coraz więcej osób starszych, którym należy uświadomić, jak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody.

Dieta podstawą zdrowia

Jesteś tym, co jesz. To hasło reklamowe doskonale pokazuje, że często przyczyną wielu chorób jest niewłaściwa dieta. Jemy za tłusto, za słodko i za dużo. Jednym z domowych sposobów na spuchnięte nogi jest rezygnacja lub mniejsze spożywanie soli. Zaleca się również dania lekkie, z większą ilością owoców, warzyw, mniej dań przetworzonych. Takie postępowanie wpłynie korzystnie nie tylko na problemy z krążeniem, ale przyczyni się do poprawy samopoczucia.

Domowe sposoby na spuchnięte nogi

Warto również zrezygnować ze zbyt obcisłych ubrań czy skarpetek. Zbyt ciasne ściągacze mogą wywołać niepokojące objawy. Jednym z najprostszych domowych sposobów na spuchnięte nogi jest ułożenie ciała w pozycji leżącej i podniesienie nóg. To powinno zminimalizować niedogodność. Jeśli nie pomogą proste sposoby można udać się do apteki po maść z kasztanowca (zalecana na wszelkiego rodzaju zaburzenia krążenia) lub aloesu (jego dobroczynnych właściwości nie trzeba nikomu przedstawiać). Można również moczyć nogi w wodzie z solą.

Jeśli spuchnięte nogi stają się codziennością, warto skonsultować się z lekarzem. Mogą one świadczyć o poważnych objawach chorobowych. Im wcześniej podjęta terapia, tym lepiej dla organizmu. Jeśli jednak spuchnięte nogi dokuczają nam sporadycznie, w okresie wyjątkowych upałów czy z powodu braku ruchu, wystarczy zastosować jeden z domowych sposobów. Tanio, skutecznie i szybko. Jak się okazuje, babcine sposoby nadal są w cenie.