Ceramidy w kosmetykach – jaką pełnią rolę?

Ceramidy w kosmetykach

Sucha, zmęczona skóra z widocznymi oznakami starzenia potrzebuje odpowiedniej dawki wzmacniającej. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą jej kosmetyki z ceramidami. W krótkim czasie są w stanie przywrócić odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry. Czym są ceramidy i jak wygląda ich działanie na skórę? Jakie mogą być skutki ich niedoboru? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Ceramidy – czym są?

Ceramidy są istotnym elementem wypełniającym przestrzeń międzykomórkową. Znajdują się w warstwie rogowej naskórka i stanowią naturalny składnik lipidów skóry. Ich popularna nazwa to cement międzykomórkowy, ponieważ działają jak bariera wodno-lipidowa tworząc mur – nieprzepuszczalną powłokę, który reguluje nadmierną utratę wody i wspomaga jej wchłanianie.

Jak działają ceramidy na skórę?

Ich głównym zadaniem jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania skóry, zapobieganie suchości i szorstkości naskórka oraz zabezpieczanie przed czynnikami zewnętrznymi i nadmierną utratą wody. Ceramidy mogą ulegać uszkodzeniu lub wypłukiwaniu na skutek stosowania intensywnych środków myjących. Dodatkowo produkcja ceramidów spada wraz z wiekiem, co skutkuje spowolnieniem odbudowy komórek naskórka, a w konsekwencji powstawaniem zmarszczek i utratą elastyczności.

Skutki niedoboru ceramidów w skórze

Ceramidy odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry i wspomagają jej elastyczność. Niedobór ceramidów oraz niewłaściwa pielęgnacja skutkuje konsekwencjami, które często widoczne są gołym okiem. Do najpowszechniejszych należą:

  • dyskomfort, pieczenie, uczucie ściągnięcia skóry;
  • uczucie suchości lub łuszczenie;
  • szary kolor skóry;
  • spadek elastyczności;
  • pozbawienie skóry blasku.

Kosmetyki z ceramidami – u kogo się sprawdzą?

Dobrej jakości kosmetyki z ceramidami są w stanie zapewnić regenerację skóry, odbudować jej barierę ochronną, a także zapobiegać utracie wody. Dzięki temu skóra staje się miękka, promienna i elastyczna. Produkty z ceramidami dedykowane są przede wszystkim dla pielęgnacji cery suchej, pozbawionej jędrności oraz wymagającej intensywnego odżywienia. Przykładem jest skóra wrażliwa, skłonna do łuszczenia się i swędzenia.

Ceramidy znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku skóry suchej. Będą także cennym składnikiem w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej, odwodnionej w wyniku działania preparatów lub z uszkodzoną barierą hydrolipidową. Ich stosowanie łagodzi zmiany trądzikowe oraz przyspiesza gojenie skóry.

Niedobory ceramidów może odczuwać także skóra dojrzała z widocznymi oznakami starzenia, która wraz z wiekiem jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie uv czy zmiany temperatur.

Niedobór ceramidów może występować w każdym typie skóry w sezonie jesienno-zimowym. Mroźne powietrze, zmiany temperatur, brak ruchu i spadek nastroju sprawiają, że stajemy się podatni na stres, a to wiąże się z obniżeniem ilości ceramidów w warstwie naskórka.

Chcąc poprawić kondycję swojej cery, warto włączyć do codziennej pielęgnacji skóry kosmetyki z ceramidami, które wspomogą procesy regeneracyjne i zahamują procesy starzenia. Kremy do twarzy o lekkiej konsystencji dostępne w drogerii internetowej Boneto nie tylko wzmacniają barierę naskórkową chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale także odpowiednio nawilżają i przywracają jej miękkość i elastyczność. Niezależnie od tego czy jesteś posiadaczką skóry suchej czy skóry normalnej warto włączyć do swojej pielęgnacji stosowanie kosmetyków z ceramidami, by utrzymać barierę ochronną skóry na odpowiednim poziomie.

Ceramidy w kosmetykach codziennej pielęgnacji – podsumowanie

Ceramidy należą do składników aktywnych, które intensywnie wspierają przesuszoną skórę zapewniając jej nawilżenie i wspierając regenerację zniszczonego naskórka. Pozytywne właściwości ceramidów dotyczą nie tylko cery suchej, ale z powodzeniem sprawdzą się przy każdym rodzaju skóry. Krem do twarzy, a także krem z ceramidami do pielęgnacji okolicy oczu obowiązkowo powinien znaleźć się w kosmetyczce każdego, kto kompleksowo chce zadbać o kondycję swojej skóry.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.