Krostki po goleniu bikini – jak się ich pozbyć?

krostki po goleniu bikini

Depilacja okolic bikini to proces, wobec którego powinniśmy zachować szczególną ostrożność. To łatwe miejsca do zirytowania. Jeśli więc zdecydujemy się na golenie brzytwą, musimy być bardzo ostrożni. Jak być bezpiecznym i nie szkodzić zdrowiu? Przedstawiamy skuteczne sposoby: Jak golić bikini unikając podrażnień i krostek.

Krosty po goleniu

Zapalenie po goleniu może wyglądać podobnie do trądziku, ale jego pochodzenie jest zupełnie inne. Wybuchy, głównie w okresie dojrzewania, są spowodowane dysfunkcją gruczołów łojowych. Ropne plamy tworzą się, gdy nowe lub resztki starych włosów omijają powierzchnię, ponieważ zostają zablokowane na wyjściu z naskórka. Zablokowane włosy wrastają w skórę i podrażniają mieszek włosowy, co z kolei prowadzi do podskórnego zapalenia oraz pojawienia się wysięku i bólu. Wrastające włosy również mają tendencję do tworzenia maleńkich, wypełnionych ropą struktur przypominających woreczki. Wbrew wciąż pokutującej opinii, tego problemu można uniknąć i pozbyć się go raz na zawsze.

Krostki po goleniu – powody powstawania

Jedną z głównych przyczyn rumienia po goleniu jest zapalenie mieszków włosowych. Mieszki włosowe to miejsce, w którym rosną włosy. Jeśli je pobudzimy, uruchomimy kaskadę procesów zapalnych, które skutkują nieestetycznymi, swędzącymi, a nawet bolesnymi zmianami. Niewłaściwie goląc skórę, uszkadzamy barierę naskórkową. Naruszona bariera naskórkowa otwiera drzwi dla drobnoustrojów, które entuzjastycznie wnikają do głębszych warstw naskórka i zaostrzają miejscowy stan zapalny skóry. Samo myślenie o tym jest bolesne, prawda? Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z bardzo wrażliwą skórą w okolicach intymnych lub pod pachami. Drugą najczęstszą przyczyną bólu po goleniu są wrastające włoski. Zapalenie występuje, gdy dany włos – zamiast unosić się nad skórą – nadal rośnie pod naskórkiem lub gdy decyduje się wrócić pod skórę. W tym przypadku nasz organizm traktuje go trochę jak obcego, którego należy się pozbyć. W efekcie reaguje na zagrożenie odpowiedzi obronnej – stan zapalny.

goleni miejsc intymnych – jak pozbyć się krostek po goleniu?

Pojawienie się wyprysków po depilacji spowodowane jest uszkodzeniem naskórka i obecnością bakterii na skórze – warto więc zadbać o oba aspekty. Aby uniknąć pojawienia się krostki po goleniu bikini, upewnij się, że Twoja skóra jest odpowiednio nawilżona – używaj balsamów, kremów i olejków nawilżających, a podczas zabiegu stosuj pianki i żele dostosowane do typu skóry. Należy również pamiętać, aby bezpośrednio po zabiegu unikać ekspozycji na światło słoneczne, sól i chlorowaną wodę oraz ograniczyć korzystanie z saun – czynniki te mogą przyczyniać się do powstawania rumienia po goleniu. Aby uniknąć wysypki po goleniu, należy również pamiętać o odpowiednim użytkowaniu i przechowywaniu golarki. Chodzi o regularną wymianę ostrzy lub całej maszynki. Inną metodą jest depilacja laserowa. Dzięki depilacji laserowej w okolicach bikini jesteśmy w stanie trwale usunąć niechciane owłosienie. Zwykle zabieg ten wykonywany jest w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Możesz to zrobić również w zaciszu własnego domu.