Gabinety ginekologiczne wyróżniają się spośród innych gabinetów specjalistycznych. Posiadają wyposażenie, pomocne w wykonaniu badań u pacjentek.
W co wyposażone są gabinety ginekologiczne?
Wygląd gabinetu ginekologicznego różni się od zwykłego gabinetu np. lekarza rodzinnego. Elementami wspólnymi są jedynie biurko, krzesła i parawan, za którym kobiety mogą przygotowywać się do badania. Badanie wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Lekarz ginekolog zawsze wskazuje jak prawidłowo pacjentki powinny się na nim ułożyć. Do badania ginekologicznego narządów wewnętrznych używa się wziernika. Jest to narzędzie do rozszerzania ścian pochwy i występuje w różnych rozmiarach. Wziernik może również pomóc w pobraniu wymazu. Jest to badanie, dzięki któremu można wykryć szkodliwe bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy, znajdujące się w pochwie pacjentki. Wziernik umożliwia również wykonanie innego rodzaju wyjazdu czyli badania cytologicznego. Jest to badanie dzięki któremu można wykryć czy w organizmie kobiety występują symptomy raka szyjki macicy. Okolica fotela ginekologicznego wyposażona jest w specjalistyczne oświetlenie. Ułatwia to dokładne badanie ogólne, czyli ocenę narządów zewnętrznych i wewnętrznych. Aby badania ginekologiczne były bardziej komfortowe dla pacjentek, lekarze stosują żele nawilżające. W efekcie tego pacjentka odczuwa mniej bólu i dyskomfortu. Gabinety ginekologiczne wyposażone są również w specjalistyczny sprzęt USG, dzięki któremu możliwe jest zbadanie np. kobiety w ciąży.
Co powinnyśmy wiedzieć przed pierwszą wizytą w gabinecie ginekologicznym?
Jeśli po raz pierwszy planujesz wizytę w gabinecie ginekologicznym, przede wszystkim nie powinnaś się niczym stresować. Potraktuj ją, jak każdą inną wizytę u lekarza – nie wstydź się ani nie denerwuj. Nie bój się zadawać lekarzowi pytań, jeśli coś Cię trapi lub czegoś nie wiesz. Wiedz też, że każda, dbająca o zdrowie kobieta, kiedyś również była w gabinecie ginekologicznym po raz pierwszy. Początkowo zostanie przeprowadzony wywiad zdrowotny. Można spodziewać się pytań dotyczących czasu pierwszej i ostatniej miesiączki, regularności cykli, długości i ilości krwawień oraz bardziej ogólnych pytań o to, czy przyjmujesz jakieś leki lub czy masz jakiekolwiek problemy zdrowotne. Kolejnym etapem jest badanie ginekologiczne. Ginekolog skieruje Cię do specjalnego, prywatnego i ustronnego miejsca w gabinecie ginekologicznym. Tam możesz komfortowo przygotować się do badania. Lekarz pokaże Ci, jak usiąść i ułożyć się na fotelu ginekologicznym. Rozpocznie się badanie zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych. Lekarze sprawdzają prawidłową budowę macicy, jajowodów i jajników. W tym momencie lekarz bada dłonią pochwę i podbrzusze. Dłoń jest nasączona wazeliną lub gliceryną, dzięki czemu nie odczujesz bólu ani nieprzyjemnego pocierania.
Kiedy umówić wizytę w gabinecie ginekologicznym?
Powinnaś natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską w następujących sytuacjach: gdy zauważysz ból lub pieczenie w miejscach intymnych, gdy wystąpi plamienie, gdy Twoje miesiączki nie są regularne, nie wystąpiła u Ciebie przez dłuższy czas miesiączka lub kiedy podczas jej wystąpienia źle się czujesz.