Wrażliwa skóra twarzy – jak o nią zadbać?

Systematycznie doświadczasz pieczenia skóry? Swędzenie i zaczerwienienia, to u Ciebie normalka? Jeśli brzmi znajomo, to możesz być posiadaczką skóry wrażliwej. W takim przypadku jej pielęgnacja ma jeszcze większe znaczenie niż standardowo. Podamy Ci dzisiaj kilka sposobów na to, jak możesz sobie radzić z tym problemem.

Na skórę wrażliwą negatywnie wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, silny wiatr, gwałtowne różnice temperatur. Niekorzystne oddziaływanie może mieć także klimatyzacja, a szczególną uwagę trzeba zwrócić na silne detergenty. Oczywiście nie zawsze da się wszystkich wymienionych wyżej czynników uniknąć, ale można zastosować środki ochronne, takie jak np. kremy chroniące skórę przed zimnem.

Jako posiadaczka wrażliwej skóry powinnaś także unikać tradycyjnych peelingów z drobinkami. Niestety mogą podrażnić Twoją skórę. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie peeling enzymatyczny, który zamiast drobinek opiera się na specjalnych substancjach aktywnych.

Zwróć również uwagę na swoje kosmetyki. Twoimi przyjaciółmi będą proste składy i naturalne składniki. Lepiej unikaj też zbyt częstej zmiany kosmetyków pielęgnacyjnych. Jeśli znajdziesz kosmetyki, które dobrze Ci służą, warto przy nich pozostać. Z kolei jeśli testujesz coś nowego i okaże się, że dany produkt Ci nie pasuje, spróbuj się zorientować jaka substancja mogła wywołać niepożądane reakcje i w przyszłości jej unikaj.

Kolejny element, na którym powinnaś się skupić, to demakijaż, a także mycie twarzy. To podstawowe czynności, które mają realny wpływ na naszą skórę, a często są lekceważone. Unikaj zwykłych mydeł drogeryjnych, a w zamian korzystaj ze specjalistycznych kosmetyków pielęgnacyjnych – chociażby z takich, które charakteryzują się dużą zawartością drogocennych olejków. Zapoznaj się też z płynem micelarnym oraz z delikatnymi żelami myjącymi (koniecznie z prostym składem). Zadbaj o dwuetapowe mycie twarzy – pierwszy etap to pozbycie się makijażu, drugim jest dokładne oczyszczenie skóry.

W dbaniu o skórę wrażliwą nie musisz polegać wyłącznie na sobie. Kompleksową pomoc oraz plan pielęgnacji zabiegowej i domowej zapewnią Ci również specjaliści w klinikach urody. Na rynku jest szereg specjalistycznych zabiegów, których celem jest polepszenie kondycji skóry. Problemy ze skórą warto również skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Artykuł przygotowany przy współpracy z warszawską kliniką urody Beauty Duty.