Właściwa opieka ginekologiczna w czasie ciąży jest niezbędna, by zadbać o zdrowie przyszłej mamy i jej dzidziusia. Dzięki coraz lepszemu sprzętowi i wiedzy nowoczesna ginekologia umożliwia wykonanie dokładnych badań USG, czy genetycznych. Pozwala to zadbać o zdrowie zarówno mamy, jak i jej nienarodzonego dziecka już na wczesnych etapach ciąży, a nawet jeszcze przed nią. Zobacz, co powinna obejmować dobra opieka ginekologiczna.
Opieka ginekologiczna w czasie ciąży – co trzeba wiedzieć?
- Ginekologia – jak wybrać odpowiedniego lekarza?
- Najważniejsze badania w czasie ciąży
- Opieka ginekologiczna podczas porodu – najważniejsze kwestie
Jak wybrać odpowiedniego ginekologa?
Właściwa opieka ginekologiczna w ciąży jest niezbędna. Obecnie ciężarną kobietą może opiekować się ginekolog, a także położna. Warto jednak pamiętać, że badania USG w czasie ciąży, które są najlepszym sposobem na ocenę zdrowia rozwijającego się łonie matki dziecka, ma prawo wykonywać jedynie lekarz.
Jeśli poszukujesz specjalisty ginekologa, który poprowadzi Twoją ciążę, zwróć uwagę na takie kwestie jak zaangażowanie, podejście do pacjenta, oraz czy wszystko jasno i cierpliwie wyjaśnia. Pamiętaj, że musi to być osoba, której zaufasz i przy której będziesz czuć się bezpiecznie.
Wybierając ośrodek ginekologiczny, postaw na placówkę, w której wykonasz wszystkie badania nie tylko USG ciążowe, ale również podstawowe badania krwi, czy badania genetyczne.
Nowoczesna ginekologia https://www.dcg.wroclaw.pl/ginekologia-wroclaw.html we Wrocławiu oferuje obecnie szeroki wachlarz badań w ramach NFZ oraz prywatnie. Badania prenatalne, czy USG, umożliwiają nie tylko kontrolę stanu zdrowia mamy i jej dziecka, lecz także zdiagnozowanie wystąpienia niektórych chorób genetycznych. Co więcej, badania genetyczne wykonywane u rodziców przed zajściem w ciążę, umożliwiają określenie prawdopodobieństwa wystąpienia niektórych chorób. Dodatkowo wysoko zaawansowane aparaty USG pozwalają na przeprowadzenie USG 3D oraz 4D, podczas którego można zaobserwować rysy maleństwa.
Badania w ciąży – dlaczego są tak istotne?
Badania w czasie ciąży są niezbędne, by kontrolować zdrowie dziecka i matki. Pierwsza wizyta u ginekologa powinna odbyć się około 6-8 tygodnia ciąży. Podczas konsultacji lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad, dopytać o ewentualne obciążenia genetyczne i chorobowe, zrobić USG, a także przeprowadzić badanie ginekologiczne w celu oceny stanu pochwy, a także zlecić wykonanie podstawowych badan krwi i moczu. Umożliwia to ocenę stanu zdrowia pacjentki, by w razie zaburzeń ustalić odpowiednie postępowanie medyczne.
W kolejnych miesiąc powinny zostać przeprowadzane badania prenatalne – USG oraz kontrolne badania krwi matki. W razie zwiększonego ryzyka wystąpienia wad genetycznych lub podejrzenia nieprawidłowości u płodu podczas badań USG zlecane są dokładniejsze badania genetyczne. By ustalić prawdopodobieństwo pojawienia się wady u dziecka.
Badania krwi mają na celu kontrolę stanu zdrowia przyszłej mamy i wdrożenie odpowiedniego leczenia, np. w przypadku cukrzycy ciążowej, czy infekcji.
Co warto wiedzieć o opiece ginekologicznej podczas porodu
Poród to niezwykle ważny moment dla kobiety, podczas którego odpowiednia opieka jest niezbędna. Zależnie od stanu zdrowia matki poród może odbywać się metodą naturalną lub poprzez cesarskie cięcie. Decyzję podejmuje lekarz, na podstawie wyników badań. W niektórych wypadkach może dojść do nieprzewidzianych komplikacji i wtedy cesarskie cięcie może okazać się konieczne.
Standardy opieki okołoporodowej zostały spisane Zarządzeniem Ministra Zdrowia, które określają, jak powinien przebiegać poród i jaką opiekę należy zapewnić kobiecie rodzące.
Podczas porodu każda kobieta rodząca ma prawo do intymności i wsparcia osoby bliskiej – męża, mamy, siostry, przyjaciółki, czy położnej. Ma prawo do pełnej informacji dotyczącej przebiegu porodu, a także czynnościach medycznych i ewentualnych zabiegach, które muszą zostać wykonane. Co więcej, kobieta ma prawo rodzic w ustalonej i najlepszej dla siebie pozycji, przy czym rekomenduje się pozycje wertykalne.
Personel medyczny ma obowiązek monitorować stan zdrowia pacjentki oraz płodu, a także obserwować postępy akcji porodowej. Przyszła mama powinna mieć pełną informację dotyczącą przeciw bólowych środków farmakologicznych i niefarmakologicznych, jakimi dysponuje szpital, oraz możliwość skorzystania z nich w razie potrzeby.
Odpowiednio poprowadzony poród pomimo wysiłku i bólu, nie musi być traumatycznym wspomnieniem a wyjątkową chwilą narodzenia się dziecka.