Jakie choroby oczu mogą dotknąć każdego?

Choroby wzroku mogą dotknąć każdego niezależnie od wieku. Nawet najmniejsze problemy w postaci lekkiej wady powinniśmy skonsultować z lekarzem okulistą. Odpowiednio wcześnie wykryta choroba zwiększy szanse pacjenta na wyzdrowienie i zapobiegnie postępowi schorzenia. W niektórych przypadkach choroby oczu mogą zwiastować inne schorzenia takie jak cukrzyca, zaćma czy miażdżyca.

Kiedy udać się do specjalisty?

Wiele znanych problemów ze wzrokiem zaczyna się pojawiać z wiekiem. Należy pamiętać, aby ich nie lekceważyć i od razu udać się na wizytę u specjalisty w celu zbadania oczu. Osoby przekraczające wiek czterdziestu lat zaliczają się do grupy ludzi, którzy najczęściej doświadczają uciążliwych objawów, które niekiedy utrudniają im normalne funkcjonowanie. Warto zaznaczyć, że pogorszenie ostrości widzenia, ból oczu i zawroty głowy mogą zwiastować poważną chorobę. Dolegliwości tych nie należy bagatelizować.

Zapalenie Spojówek

Zapalenie spojówek jest częstą dolegliwością występującą u dzieci. Objawia się zapaleniem oka początkowo jednego następnie drugiego wywołanym przez infekcję bakteryjną. Ponadto pojawia się wydzielina ropna, a w niektórych przypadkach obrzęk i uciążliwe szczypanie pod powiekami. Zapalenie spojówek, którego przyczyną jest alergia oczu, objawia się przekrwieniem, wydzieliną wodnisto-śluzową. W odróżnieniu od infekcji bakteryjnej alergia pojawia się od razu na obu oczach. Zapalenie spojówek wywołane przez infekcję bakterią należy leczyć przy pomocy antybiotyku, po konsultacji z lekarzem specjalistą. W przypadku uciążliwej alergii zalecane jest stosowanie kropli z lekiem antyalergicznym. Zapalenie spojówek powoduje również zespół suchego oka. Dlatego ważną kwestią jest ich nawilżanie przy pomocy soli fizjologicznej.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Choroba oczu, którą jest zwyrodnienie plamki żółtej, dochodzi podczas starzenia się siatkówki, która z wiekiem pacjenta jest słabiej odżywiana. W początkowej fazie objawia się najczęściej zanikiem ostrości czy przyciemnieniem obrazów oraz trudności z odróżnieniem niuansów kolorystycznych. W fazie zaawansowanej występuje zamglenie obrazu w centralnym punkcie widzenia, co utrudnia takie czynności jak czytanie. Wczesne wykrycie choroby oczu można leczyć między innymi przy pomocy bezinwazyjnego zabiegu 2RT. Specjalistyczny laser odmładza siatkówkę oka, czego efektem jest odbudowa warstwy nabłonka i odtworzenie prawidłowego widzenia.

Zespół suchego oka

Przyczyną wystąpienia zespołu suchego oka mogą być skutki uboczne niektórych leków lub jeden z objawów innej choroby oczuZespół suchego oka objawia się rozmyciem widzenia, obrzękiem oczu lub uciążliwym kłuciem. Odpowiednia higiena oczu pomoże skutecznie poradzić sobie z problemem. Warto również stosować krople nawilżające, dzięki, którym nasze oczy nie będą narażone na wysuszenie.

Choroby oczu mogą wystąpić u każdego człowieka. Na szczęście ich następstwom łatwo przeciwdziałać. Pozwala to zachować pełną sprawność narządu wzroku bez względu na wiek oraz ewentualne inne schorzenia.